Educație

FOTO | Cel mai tânăr cetățean de onoare al municipiului, omagiat de Primărie

Vineri, 25 octombrie, în sala „Nicu I. Constantinescu” din Palatul Comunal s-a desfășurat o nouă conferință dedicată personalităților buzoiene de ieri și de azi. Evenimentul  de vineri a fost însă unul special pentru că a fost dedicat unui student, olimpic internațional, primul elev care a primit distincția de „Hasdeian de onoare” (în anul 2023), fiind și cel mai tânăr cetățean de onoare al orașului Buzău, această distincție fiindu-i acordată prin vot unanim în Consiliul Local, la vârsta de numai 17 ani.

Este vorba despre evenimentul pe care Primăria Buzău l-a dedicat lui David Andrei Vlad, absolvent șef de promoție al Colegiului Național „B. P. Hasdeu”, cu media 10.00, în 2024, în prezent student în anul I la Medicină, în Cluj-Napoca.

Primarul Constantin Toma a reamintit cu această ocazie, în fața unui auditoriu format din elevi ai Școlii nr. 11 și ai Colegiului Național „B.P. Hasdeu”, performanțele deosebite ca elev ale lui David Andrei, care i-au adus premii naționale, internaționale și titlul de „Cetățean de onoare al municipiului Buzău”.

„Câștigător a numeroase premii la Olimpiadele școlare naționale și internaționale, anul trecut, la 17 ani, Consiliul Local Municipal i-a acordat titlul de <Cetățean de onoare> al municipiului Buzău, fiind cel mai tânăr cetățean de onoare din istoria Buzăului. De opt ani derulăm, lună de lună, proiectul <Personalități buzoiene de ieri și de azi>, aducând în fața tinerei generații buzoiene modele umane demne de urmat, oameni care au contribuit și contribuie în mod determinant la dezvoltarea Buzăului, României și de multe ori, chiar a întregii lumi. Dar este pentru prima dată în cei opt ani, când promovăm o valoare în devenire, pentru că Andrei poate fi un exemplu simbol pentru tânăra generație buzoiană aflată acum pe băncile școlii”, a spus primarul Constantin Toma, care îl caracterizează pe David Andrei Vlad ca fiind „harnic, modest, cult, inteligent și cu mult bun simț”.

Performanțele atât de numeroase și la o vârstă fragedă ale medicinistului David Andrei Vlad îl duc pe edilul buzoian cu gândul la alte performanțe excepționale ale unor personalități buzoiene: „Sunt convins că va ajunge foarte departe în cariera lui de medic”, spune primarul Constantin Toma, „și nu pot să nu mă gândesc că George Emil Palade, primul român laureat al Premiului Nobel, pentru Medicină, în 1974, a fost șef de promoție la „B. P. Hasdeu” și a absolvit Facultatea de Medicină”.

În sala  „Nicu Constantinescu” din Palatul Comunal, David Andrei Vlad și-a prezentat rezultatele excepționale în fața elevilor de la Școala Gimnazială nr. 11, unde a fost tot șef de promoție, dar și a elevilor de la Colegiul Național „B. P. Hasdeu”. Elevii prezenți la eveniment l-au ascultat cu atenție, pentru că li s-a adresat din postura de coleg mai mare. Interesul cu care a fost recepționat mesajul lui Andrei i-a uimit pe organizatori. „Rar mi-a fost dat să văd, în cei opt ani, de când derulăm acest proiect, un auditoriu mai captivat de un vorbitor, iar Andrei ne-a dat la toți o lecție de viață. Cred în viitorul Buzăului, iar viitorul Buzăului înseamnă tânăra generație de azi, în primul rând!”, mai spune primarul Constantin Toma.

Bilanț impresionant  la final de liceu

„Mereu am crezut că rezultatele sunt cea mai importantă parte din a descrie pe cineva din punct de vedere academic, profesional”, a spus David Andrei Vlad, subliniind că el lasă faptele să vorbească pentru el. Și, într-adevăr, rezultatele lui la competițiile la care a participat sunt grăitoare. Cu multă modestie, a prezentat activitatea sa din dorința de a-i inspira pe copiii și pe tinerii prezenți în sală pentru ca și ei să-și depășească limitele pe cât de mult pot. Limitele la învățătură și în competițiile școlare, bineînțeles.

David Andrei Vlad s-a născut la data de 28 octombrie 2005, în orașul Buzău. A urmat cursurile primare și gimnaziale la Școala nr. 11, Buzău, unde s-a remarcat pentru prima dată la concursuri și olimpiade Naționale.

Pasionat de Biologie, Fizică, Chimie și Geografie, a obținut rezultate notabile la competiții din aceste domenii. Printre acestea se numără premiul l la Concursul Național de Biologie „George Emil Palade” și mențiunea și medalia de argint la Olimpiada Națională de Fizică din clasa a VI-a (2017-2018).

În clasa a VII-a (2018-2019) a câstigat premiul l la Olimpiada Națională de Biologie, acesta fiind, după cum spune David, „cel mai important rezultat din gimnaziu”, pentru că a fost primul lui premiu I care l-a motivat să progreseze și mai mult. El a mai obținut însă și mențiune și medalie de argint la Olimpiada Națională de Fizică și mențiune la Concursul Național de Chimie „Raluca Rîpan”.

Secretul rezultatelor lui nu este, de fapt… niciun secret, pentru că, mărturisește el, este vorba doar despre „multă muncă și pasiune”. Pasiunea lui este activitatea în laborator și cercetarea. Și le-a descoperit însă numai după ce a mers la competiții și a văzut ce îi place.

Cu multă muncă și pasiune pentru carte, David Andrei Vlad a absolvit în 2020 ca șef de promoție Școala Gimnazială nr. 11, cu media 10. În același an a început cursurile liceale la Colegiul Național „Bogdan Petriceicu Hasdeu”. La liceu a optat pentru  profilul „Științele naturii”. „Am fost la profilul de <Științele naturii>, care a fost singura mea opțiune, pentru că am știut că este varianta cea bună”, a mărturisit David Andrei Vlad despre alegerea sa, când a făcut pasul de la gimnaziu la liceu.

A participat la numeroase concursuri și olimpiade, în clasa a X-a (2021-2022) reușind performanța de a participa la etapa națională a patru olimpiade diferite. A obținut premiul l la Olimpiada Națională de Biologie, mențiune și medalie de argint la Olimpiada Națională de Fizică și mențiune la Olimpiadele de Chimie și „Științele Pământului”. Tot în acel an s-a calificat în loturile lărgite ale României pentru Olimpiadele Internaționale de „Științele Pământului” și Biologie. La Biologie s-a calificat în lotul restrâns și a reprezentat România la Olimpiada Internațională de Biologie din Armenia (2022) unde a obținut Medalia de Bronz. Despre această experiență, prima a sa la o competiție internațională, a mărturisit că a fost excepțională: „O experiență memorabilă. Am întâlnit mulți oameni, am văzut locuri pe care în mod normal nu le-aș fi văzut, pentru că, să fiu sincer, nu cred că de unul singur aș fi ales să vizitez Armenia”. În plus, a detaliat olimpicul buzoian, „o olimpiadă internațională este un bun prilej de a cunoaște oameni noi; și aș zice că asta este cea mai importantă parte a unei olimpiade; pe lângă rezultate și pe lângă oportunitatea de a învăța să legi prietenii cu oameni cu pasiuni comune din toată lumea și interacționezi cu multe culturi”.

El a avut această oportunitate, sau mai bine zis și-a creat-o, și anul următor. Astfel, în clasa a XI-a (2022-2023) a obținut premiul al Il-lea la etapa națională a Olimpiadei „Științele Pământului”, s-a calificat de pe prima poziție în loturile României pentru olimpiadele Internaționale de Biologie și „Științele Pământului” și a reprezentat cu onoare țara.

La Olimpiada Internațională de Biologie desfășurată în Emiratele Arabe Unite (2023), și-a îmbunătățit performanța din anul precedent, obținând medalie de argint, iar la Olimpiada Internatională „Științele Pământului” (2023) a obținut două medalii de aur, atât la proba principalã a olimpiadei, cât și la o probă opțională de proiecte de cercetare. Lucrarea echipei sale a fost remarcată de comisia de evaluare ca fiind realizată și prezentată excepțional.

Ca o recunoaștere a rezultatelor de pe parcursul anilor, la Gala Științelor organizată de Inspectoratul Școlar Județean Buzău în colaborare cu Asociația „Chem-Bio-Phyz” a profesorilor de Fizică, Biologie și Chimie din județul Buzău, a primit trofeul „Cel mai bun fizician” (2019), trofeul „Științele Pamântului” și trofeul ,,Cel mai bun biolog” (2022 si 2023).

De asemenea, conducerea Colegiului „Bogdan Petriceicu Hasdeu” i-a acordat titlul de „Hasdeian de onoare” în anul 2023, fiind primul elev care primește această distincție. Și bineînțeles, pentru prima dată în istoria municipiului Buzău, a obținut titlul de „Cetățean de onoare” la o vârstă la care nimeni nu a mai reușit până acum.

În prezent este student la Facultatea de Medicină din Cluj. Despre decizia de a studia la această facultate spune că a fost una bună, pentru că aici se face și cercetare multă, adică își poate dezvolta pasiunea aceasta care l-a ținut în priză și l-a condus către rezultatele excepționale de până acum.. Iar despre decizia de a studia Medicina, de asemenea, consideră că pentru el a fost foarte bună. „Medicina înseamnă să ajuți oameni. Ce poate să fie mai frumos decât să ajuți oameni, fie direct, ca medic, să-i operezi, să-i tratezi, fie ca cercetător să asiști medicii identificând noi tratamente înțelegând mecanismele de producere a bolilor”, a spus David Andrei Vlad.

Articole similare