Festivalul Buzău/Iubește/Teatru cu activități conexe

Câteva lucruri deosebite s-au petrecut în Festivalul Buzău/Iubește/Teatru, în afara spectacolelor. Unul dintre acestea este workshop-ul de exprimare teatrală „În inima cărții”, coordonat de regizoarea Iris Spiridon, dedicat adolescenților. Participanții au avut ocazia de a-și exprima creativitate și talentul artistic. La final, au susținut un performance autentic și emoționant, care a încântat și inspirat publicul prezent.
Un altul este reprezentat de lansările de carte care au avut loc în foaierul Teatrului „Gorge Ciprian” Este vorba despre două lansări de carte: „BULGĂRI DE TIMP TEATRAL”, de Tamara Constantinescu și „STRADA CHOPIN-TEATRU SCURT” și „CALEA CĂTRE SCENĂ- INIȚIERE ÎN ARTA ACTORULUI”, de Andrei Vizitiu.
Mai trebuie spus că peste 60 de voluntari, provenind de la licee și colegii buzoiene, au contribuit activ la desfășurarea evenimentului. Ei s-au implicat atât în organizare, cât și ca fotografi și „cronicari” de teatru. Totodată, în cadrul festivalului, a fost lansat al doilea număr al revistei festivaliere „ARTACTIV”, o revistă realizată, în exclusivitate, de către voluntari, coordonați de PR-ul Teatrului „George Ciprian”, Georgiana Vlădoiu.
Festivalul s-a încheiat sâmbătă seara, pe 1 iunie, cu spectacolul „Soțiile noastre”, o comedie spumoasă, în a cărei distribuție, spectatorii l-au putut vedea pe îndrăgitul actor, cu origini buzoiene, Lucian Ghimiși, alături de Cosmin Seleși și Răzvan Oprea.
Evenimentul este organizat anual de Teatrul „George Ciprian”, cu sprijinul Consiliului Județean Buzău.


