Actualitate

Serbare la Școala „Baștan” la inaugurarea unor spații de educație outdoor

Marți, 3 iunie, a fost sărbătoare la  Școala Gimnazială „General Grigore Baștan” Buzău.   Nu a fost numai Ziua Copilului, ci ziua unei întregi comunități formată din elevi , părinți și cadre didactice ale unității de învățământ buzoiene. Ei au luat parte la acest eveniment cultural artistic  prin care a  fost  marcată inaugurarea unor foișoare, care au fost ridicate în curtea școlii. Acestea sunt folosite de profesorii școlii pentru a realiza cu elevii lor lecții outdoor, lecții în natură, lecții de educație nonformală. 50 de elevi împreună cu părinții lor au luat parte la acest eveniment al școlii.

Ploaia a dat  însă un pic peste cap planurile conducerii școlii de a se realiza serbarea chiar la aceste foișoare. Serbarea a continuat însă în incinta școlii, în sala de sport, dar bucuria a fost la fel de mare. Coordonatorul activității  intitulată  generic „O lume minunată” a fost directoarea  Oprea Carmen; i s-au alăturat în acest demers celelalte cadre didactice din unitatea școlară și  cadre didactice de la Grădinița cu Program Normal  Nr. 5 Buzău.

Articole similare