FOTO / Profesori de la „Moisil” importă idei din Italia
Pentru a îmbunătăți pregătirea elevilor

Câteva cadre didactice ale Liceului Tehnologic „Grigore C. Moisil” Buzău se află în Spoleto, Umbria, din Italia. Ce fac acolo, este lesne de înțeles, având în vedere că anul trecut au mers în Norvegia cu un proiect și deja au făcut demersuri să construiască un laborator electric așa cum au văzut acolo.
Iată ce spunea directorul instituției școlare Adriana Voicu: „Suntem mult mai bine decât în anii anteriori și datorită sponsorizărilor, dar și investițiilor pe care le-a făcut Primăria și din diverse alte proiecte colaterale. Mai avem doar câteva clase fără tablă interactivă. Avem trei laboratoare de informatică, avem imprimantă 3D; avem ca tehnologie ce ne trebuie. Acum încercăm să facem un laborator, un atelier electric așa cum am văzut în Norvegia; dacă au ei, de ce să nu avem și noi? Îi suntem în derularea activităților cu sponsori și constructori și sperăm să fie gata până la finele anului calendaristic”.
De altfel, profesorii de la Moisil și-au exprimat încă de la început intenția de a prelua din ideile novative pe care le văd pentru a îmbunătăți calitatea actului educațional și la Buzău, pentru progresul elevilor lor. Prin urmare, cadrele didactice de la „Moisil” importă idei din Italia pentru a îmbunătăți pregătirea elevilor lor.
De unde vor prelua idei noi? Iată ce ne spun cadrele didactice: „Ce facem noi ca să creștem? Mergem în Italia la job shadowing să „furăm” idei și să le punem în aplicare la Liceul Moisil! Mulțumim, IIS Tecnico Professionale „Spagna – Campani” Spoleto!Mulțumim Erasmus+!”.









