Sandra Izbașa: „La Buzău a fost coșmarul vieții mele!”. Amintiri șocante ale fostei mari gimnaste

La aproape opt ani de la retragerea din activitate, Sandra Izbașa încă păstrează vii în memorie amintiri fabuloase, de-a lungul unei cariere încununate cu patru medalii olimpice obținute la cele două ediții ale Jocurilor Olimpice din 2008, de la Beijing și 2012, de la Londra, dar și cu cinci titluri europene și un argint mondial. Fosta mare gimnastă a rememorat o parte din toate acestea pe parcursul emisiunii ,,40 de întrebări cu Denise Rifai” de la Kanal D.
Inevitabil, Sandra și-a amintit și de cel mai negru moment al carierei, unul care se leagă de Buzău. Se întâmpla în 2009, la un antrenament de acomodare în Sala Sporturilor, înaintea Campionatelor Naționale, când Sandra a avut un accident care a împiedicat-o să participe, în acel an, la Campionatele Mondiale de la Londra. Atunci, la o linie acrobatică a unui exercițiu la sol, a suferit o ruptură a tendonului lui Ahile și o fisură la metatarsiene, fiind transportată de urgență la Spitalul Universitar din București. ,,A fost cumpăna vieții mele. Mai ales că nu mă așteptam. Eram într-o formă destul de bună pentru competiție. S-a întâmplat într-o competiție pregătitoare pentru Campionatele Mondiale, la Buzău. Mi s-a rupt tendonul în momentul în care eu am bătut ca să mă desprind 3 metri de la sol, să fac un element. În momentul bătăii am simțit că s-a rupt solul, iar în aterizare mi-am prins mâna între șold și sol și mi-am fracturat-o. A fost foarte grea accidentarea. Și îmi este greu să vorbesc, pentru că știu prin câte lucruri am trecut și mi-am dorit din suflet să mă refac. Mai ales că veneam cu un istoric, promiteam foarte mult. Părinții și Federația Română de Gimnastică au fost alături de mine și au făcut tot posibilul să ajung în Germania să mă operez”, a povestit, în lacrimi, Sandra Izbașa, în emisiunea de la Kanal D.
Care a fost cauza accidentului
Fosta gimnastă a declarat că principala cauză a accidentului a fost epuizarea. În 2008, Sandra Izbașa a participat la Jocurile Olimpice de la Beijing și a forțat apoi, fără a trece printr-o perioadă de recuperare. ,,Cauza? Epuizare. Veneam după 2008, după un an olimpic, aveam nevoie de recuperare, aveam nevoie să ies un pic din zonă, iar eu mi-am dorit la Campionatul Mondial și am forțat un pic. În momentul ăla nu trebuia să iau o decizie, am greșit, dar am învățat. Am învățat să mă respect și atunci când spun că nu pot să fac față și nu mă simt pregătită, să comunic mai mult cu acel colectiv, să luăm o decizie. Nu am făcut lucrul ăsta. S-a ajuns la o accidentare foarte gravă.”, a mai spus Sandra Izbașa.
Care a fost cauza accidentului


