Zâmbete și frustrări la debut. Echipele buzoiene, patru puncte din șase la startul Ligii a 3-a

Start reușit în noul campionat pentru cele două echipe buzoiene din Liga a 3-a! La revenirea, după doi ani, în cel de-al treilea eșalon, CSM Rm. Sărat a reușit să treacă, pe teren propriu, de SC Oțelul Galați, într-un meci disputat în cadrul seriei a 2-a. Râmnicenii s-au impus la limită, scor 1-0, unicul gol fiind marcat de Mădălin Socol, în minutul 80. Cu un joc solid, în care antrenorul Tase Lăptoiu a îmbinat de minune experiența unor jucători cu tinerețea altora, CSM a pus la respect o echipă care, deși a anunțat că are iar planuri de promovare, riscă încă un sezon în care să nu se aleagă cu nimic. În seria a 4-a, la Chiajna, Metalul a încheiat la egalitate, scor 1-1 (1-1), partida cu Concordia 2. Buzoienii au deschis scorul în minutul 20, din penalty, prin Andrei Pavel, dar gazdele, care au mizat pe șase jucători de la prima echipă, au reușit să egaleze până la pauză, rezultat care avea să se păstreze până la final. Din păcate, Metalul a plătit din nou din cauza ratărilor, cel puțin 5-6 ocazii mari ratând băieții lui Vali Stan pe parcursul celor 90 de minute (Zamfirescu, Ispir și S. Sava în două rânduri, Pavel și Bardaș).

CSM RM. SĂRAT: Toa­der – Tîrîlă, Ceaușel, Grăjdan, Pașa, Mihalache, Ioniță, Croitoru, Baboi, Roman, Pescaru. Au intrat: Socol, Pleșoiu, Câmpeanu. Antrenor: Tănase Lăptoiu

METALUL: S. Crețu – Ad. Badea (D. Mihai), Mihăeș, Nedelcu, Spătaru (Șt. Păun) – Zamfirescu (An. Badea), D. Stan, Ispir, S. Sava – Bardaș, A. Pavel (Iacob). Antrenor: Vali Stan