joi, 22 octombrie 2020

Zâmbete la final! Victorie în ultimul meci al turneului de la Sf. Gheorghe

• HC Buzău – Politehnica Timișoara 28-22 (10-9)

HC Buzău a încheiat cu o victorie primul turneu de sală al noului sezon al Ligii Naționale. Joi seară, în ultimul meci, contând pentru etapa a 3-a, handbaliștii buzoieni au obținut o victorie entuziasmantă, ca evoluție dar și ca scor, în fața Politehnicii Timișoara.

După victoria din prima zi, cu Dunărea Călărași și frustrarea de miercuri, cu arbitrajul din meciul cu Minaur Baia Mare, buzoienii au intrat în teren motivați la maxim.

Suspansul a fost cuvântul de ordine al primei reprize. Buzăul nu a început deloc bine. Esteki a marcat primul gol al meciului, Leo Renaud-David a transformat o aruncare de la 7 metri în minutul 6, iar bănățenii s-au dus la 5-2 în minutul 13. A urmat o perioadă magică, cu 4 goluri consecutive-, Dumitrana, Renaud-David – 2 și Bejinariu-, iar HC Buzău a trecut din nou în avantaj, 6-5 (min. 20), pe care nu l-a mai cedat până în finalul primei reprize, cu reușitele semnate de Esteki, Mironescu, Milosevic și Dumitrana: 10-8.

Nosrati, Esteki și Milosevic au păstrat Buzăul în avantaj și în startul părții secunde, în care Timișoara doar a egalat, la 10, la 11 și la 12. Dar trei reușite consecutive ale Politehnicii i-au adus pe bănățeni în avantaj, însă Milosevic, Bejinariu, Esteki și Renaud-David au întors pentru 19-18 (min. 49). Buzăul și-a mărit constant avantajul și și-a asigurat un final liniștit, Hossu închizând tabela la 28-22! În urma meciurilor disputate joi, până la închiderea ediției, după primele trei etape, HC Buzău ocupă locul 6 în clasamentul intermediar al Ligii Naționale. Următorul turneu de sală este programat în prima parte a lunii viitoare.

– marcatori HC Buzău: Vuk Milosevic – 6 goluri, Allahkaram Esteki (5), Leo Renaud-David (5), Andrei Bejinariu (5), Zamfir Dumitrana (3), Shahoo Nosrati (2), Liviu Mironescu, Călin Hossu

16. CSM Botoșani 0 p.

* clasamentul ține cont de rezultatele înregistrate până joi, la închiderea ediției.