Vrâncenii, un coşmar!

Metalul, întoarsă de la victorie la Focşani

Nici cel de-al treilea meci direct din play-off împotriva Focşaniului nu a adus ceva Metalului, nevoită să părăsească din nou învinsă Stadionul Milcovul în partida din etapa a 7-a a părţii a doua a campionatului. De data aceasta, frustrarea buzoienilor a fost cu atât mai mare cu cât s-au aflat cel mai aproape de victorie în aceste trei dueluri directe, vrâncenii întorcând rezultatul spre final.

Focşaniul a deschis scorul în minutul 10 prin Băciuţ, dar băieţii lui Vali Stan au egalat în minutul 30 prin Constantin Stoica şi au preluat conducerea prin golul marcat de Moldovan, cu trei minute înainte de pauză. Gazdele au restabilit egalitatea prin reuşita lui Manu, în minutul 69, şi au înscris golul victoriei în minutul 77, când Taciuc a transformat un penalty acordat după un fault al portarului Popescu asupra lui Predoiu.

S-a terminat 3-2, iar Metalul încearcă să revină pe podium după duelul cu Aerostar, programat vineri, la Bacău, în penultima etapă din play-off. Într-un alt meci, din play-out, CSM Rm. Sărat a obţinut a doua victorie, 6-1 pe teren propriu cu CS Făurei şi va juca sâmbătă, în următoarea etapă, pe terenul liderei, Sporting Lieşti.

METALUL: Popescu – Spătaru, Ghinga, Şt. Nedelcu, Şt. Păun – Manea, C. Stoica, Marcu, Atomei – Ad. Moldovan, A. Pavel. Au mai jucat: Stănică, C. Petre, Cl. Zamfirescu, A. Iacob, A. Sandu. Antrenor: Vali Stan.