Voleibaliştii Gloriei, un set la Galaţi, pe terenul campioanei

• Arcada Galaţi – SCM Gloria Buzău 3-1 (-23, 17, 20, 21)

Gloria a început fără niciun fel de complexe turneul play-off al Diviziei A1 de volei masculin. Prima etapă a părţii a doua a campionatului, acolo unde s-au calificat primele şase echipe la sfârşitul sezonului regulat, performanţă pe care au reuşit-o în chiar primul an de la promovare, le-a adus buzoienilor o partidă pe terenul campioanei en-titre şi, mai mult ca sigur, şi viitoarei ,,regine”, Arcada Galaţi.

În ambele dispute din sezonul regulat, victoria a revenit gălăţenilor, dar de fiecare dată replica Gloriei a fost una solidă. Aşa s-a întâmplat şi de data aceasta. Arcada, cu doi campioni europeni pe teren, după cum a remarcat şi site-ul clubului, sârbul Terzic şi spaniolul Hernan, şi cu cel mai eficient jucător din campionat, olandezul Niels, a avut serios de furcă cu o echipă buzoiană în care a strălucit din nou brazilianul Szot, autor a 21 de puncte.

În primul set, Gloria a jucat la un nivel ridicat, a condus cu 16-12 şi 17-13, a fost egalată la 20, dar a închis setul în favoarea ei, 25-23. Gălăţenii nu le-au dat apoi nicio şansă oaspeţilor în actul secund, pe care şi l-au adjudecat la 17, restabilind egalitatea. Gloria a încercat să revină în meci în următoarele două seturi, dar campioana n-a mai cedat iniţiativa.

De remarcat, însă, scorurile strânse la care buzoienii au pierdut, 20 şi, respectiv, 21, semn că echilibrul s-a menţinut până la final.

După meciul de aseară, din Sala CSS, împotriva vicecampioanei Volei Municipal Zalău, disputat după închiderea ediţiei, în etapa a 3-a a play-offului Gloria o va întâlni sâmbătă, în deplasare, pe SCM Craiova.

SCM Gloria Buzău: Rîpeanu 2p, Ene 8p (Iosif 3p), Coasă 15p, Szot 21p, Farcaş 2p (Mărgineanu 1p), Ma­rinca 3p, libero Mata Parra. Antrenori: Răzvan Parpală şi Georgiana Constantin.