Voleibaliştii Gloriei, „repetiţie” reuşită cu Dinamo înainte de play-off

Calificată deja în play-off-ul Diviziei A1 de volei masculin, cu două etape în urmă, SCM Gloria a încheiat sezonul ­re­gulat cu o partidă împotriva lui Dinamo, disputată în Sala CSS. Dinamoviştii veneau la Buzău din postura singurei echipe care reuşise să învingă campioana Arcada Galaţi în minim de seturi. Asta nu i-a ­împie­dicat pe elevii lui Răzvan Parpală să evolueze fără niciun fel de complex şi să pună mari probleme unui lot în care s-a regăsit doar un singur român din cei şapte jucători folosiţi.

Dinamo şi-a adjudecat primul set la mare luptă, la 21, dar gazdele au revenit şi s-au impus de o manieră impresionantă în actul secund, la 19. Din păcate, Gloria a scăzut mult nivelul jocului în setul 3, pe care Dinamo l-a câştigat ca la antrenament, la 11. Din nou, însă, buzoienii au renăscut şi s-au impus în setul următor, la 18, trimiţând meciul în decisiv. Aici cele două echipe au mers cap la cap, cu Gloria dictând ritmul în prima parte (3-1, 5-2, 6-3, 7-4, 8-5), dar Dinamo a insistat mai mult pe final şi a câştigat la 11, 3-2 scor final pentru “alb-roşii”.

Gloria a rămas cu satisfacţia unui meci foarte bun şi, ca nou-promovată, calificată în play-off-ul pe care-l va începe sâmbătă, pe terenul campioanei Arcada Galaţi.

SCM Gloria Buzău: Rîpeanu 3p (Bogdan), Ene 12p, Coasă 10p, Cheagă 14p (Szot 7p), Farcaş 14p, Marinca 7p, libero Mata Parra. Antrenori: Răzvan Parpală şi Georgiana Constantin