Voleibaliştii Gloriei, două înfrângeri în play-off

• SCM Gloria Buzău – Volei Municipal Zalău 1-3 (-14, 21, -18, -23)

Voleibaliştii Gloriei au suferit a doua înfângere la rând în play-offul Diviziei A1. Este drept, elevii lui Răzvan Parpală au avut parte şi de cel mai greu debut posibil. După 1-3 pe terenul campioanei Arcada Galaţi, buzoienii i-au întâlnit marţi seară, la Sala CSS, pe vicecampionii de la Volei Municipal Zalău.

Se anunţa şi vremea revanşei, după ce ardelenii se impuseseră în ambele întâlniri din sezonul regulat cu acelaşi scor, 3-0. Şi, după cum a început partida, părea că istoria se va repeta.  jucătorii din Zalău au controlat de o manieră categorică primul set, în care s-au impus cu 25-14. În actul secund, situaţia s-a schimbat, iar Gloria şi-a ridicat mult nivelul, în special pe final, când, de la 18-18, gazdele n-au mai cedat iniţiativa şi au egalat, după 25-21.

Încă în luptă pentru ­titlu, oaspeţii şi-au dat seama că o înfrângere la Buzău le-ar diminua considerabil şansele. Au revenit puternic în joc şi asta s-a văzut în setul al treilea, pe care şi l-au adjudecat la fel de clar ca şi pe primul, 25-18.

Gloria a mai avut o răbufnire de orgoliu în setul 4, în care s-a menţinut aproape de adversară, dar până la urmă vicecampioana a triumfat, 25-23, 3-1 scor final. O înfrângere care menţine echipa buzoiană pe ultimul loc în play-off. Sâmbătă, în a treia etapă din play-off, Gloria o va întâlni în deplasare pe SCM Craiova.