Victorie uluitoare pentru buzoianul Eduard Ionescu la Jocurile Olimpice!

Jucătorul român de tenis de masă Eduard Ionescu a reuşit o victorie spectaculoasă în faţa nigerianului Quadri Aruna, cu scorul de 4-3 (8-11, 9-11, 6-11, 11-8, 12-10, 11-9, 13-11), sâmbătă seara, în prima rundă a probei masculine de simplu din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris.
Ionescu (19 ani), debutant la Jocurile Olimpice, a obţinut o victorie dramatică, după 52 de minute, în faţa unui jucător experimentat, al 14-lea favorit al probei, revenind de la 0-3 la seturi. Românul a salvat cinci mingi de meci în setul al cincilea, revenind de la 5-10, și a mai salvat o minge de meci a nigerianului în setul decisiv.
Adversarul lui Ionescu a fost unul mult mai experimentat: Aruna (35 ani) a reuşit un remarcabil loc 5 la Jocurile de la Rio, din 2016, iar în 2021, la Tokyo, s-a clasat pe 17.
În şaisprezecimile de finală, Eduard Ionescu îl va înfrunta pe câştigătorul meciului dintre taiwanezul Cheng-Jui Kao (cap de serie numărul 20) şi iranianul Nima Alamian, programat astăzi.
La simplu masculin, România va fi reprezentată şi de Ovidiu Ionescu, care va evolua luni, contra croatului Andrej Gacina.



