Victorie smulsă cu forcepsul. Gloria trece cu 2 la 1 de CS Tunari

Gloria s-a impus greu, azi, cu CS Tunari, într-un meci la începutul căruia pleca cu statutul favoritei certe. Scenariul a căpătat intrigă încă din minutul 2, atunci când o minge lungă i-a păcălit pe Patapis și Pârvulescu, ajungând la Mitrică, om care debloca tabela în favoarea oaspeților.

Gloria a atacat apoi continuu, dar nu a reușit să egaleze până la pauză. Golul de 1 la 1 a venit, din fericire, la 8 minute de la reluare, după o acțiune excelentă purtată pe flancul drept, de Sergiu Pârvulescu. Internaționalul de tineret șutat sec de la 16 metri, fără nicio șansă pentru Isvoranu, portarul Tunarilor.

Tot Pârvulescu, cel mai bun om al partidei, a făcut golul de 2 la 1, în minutul 75,  după ce a pătruns impetuos până în apropierea careului de 16 metri și l-a găsit excelent cu o centrare pe Cristi Dumitru. Atacantul buzoian l-a depășit în aer pe Alex Gheorghe, plasându-și lovitura de cap în plasă.

Oaspeții puteau egala pe final, însă Greab, a salvat un șut periculos, răscumpărându-și greșeala de la gol, atunci când a ieșit prea târziu în întâmpinarea lui Mitrică.

Pentru Gloria, s-au aliniat cam toate planetele azi, contracandidatele la primele locuri pierzând puncte importante: Steaua a încheiat la egalitate, 1-1,  cu Metaloglobus, Chindia a fost ținută în șah de Slatina, 0-0 în timp ce Chiajna, performera primei etape, a pierdut acasă, 0 la 1, cu Alexandria.  Astfel, liderul surpriză al Ligii 2 este Șelimbăr, Corvinul, Slobozia și Gloria completând plutonul fruntaș.