Victorie şi spectacol! HC BUZĂU – CSU SUCEAVA 30-24 (19-11), în meciul 4 din turneul de la Sf. Gheorghe

După înfrângerea de ieri, asumată, cu Dinamo, HC Buzău a redevenit echipa care a impresionat în startul acestui sezon, în care are deja patru victorii în primele 7 etape! Astăzi, în meciul cu numărul 4 din turneul 2 al Ligii Naţionale de la Sf. Gheorghe, echipa buzoiană nu i-a lăsat nicio şansă nou-promovatei din Suceava, care a avut resurse pentru a se opune băieţilor lui Pero Milosevic doar în primele minute. Nosrati, Milosevic jr şi Leo Renaud David, cu câte două reuşite fiecare, au anticipat parcă explozia lui Dumitrana, care avea să străpungă poarta adversă de nu mai puţin de 9 ori până la pauză, şi asta doar în partea a doua a primei reprize! Esteki, cu o „dublă” în acelaşi minut (28) şi Renaud David au asigurat Buzăului o diferenţă categorică la pauză: 19-11! O diferenţă care a început să crească odată cu startul reprizei a doua, cu un maxim de 10 goluri (24-14, 25-15) după primele zece minute. Din acel moment, iureşul la poarta Sucevei a început să-şi mai piardă din intensitate, dar buzoienii au păstrat o avans constant de 7-8 goluri. S-a terminat 30-24, cu HC Buzău obţinând una dintre cele mai categorice şi lipsită de emoţii victorii de la promovarea în Liga Naţională! Mâine, vineri, este pauză în turneul de la Sf. Gheorghe. În ultimele două meciuri, sâmbătă, de la ora 18.15, HC Buzău – Potaissa Turda şi duminică, de la ora 18.45, HC Buzău – CSM Vaslui.

-marcatori: Zamfir Dumitrana – 12 goluri, Leo Renaud-David (5), Vuk Milosevic (4), Allahkaram Esteki (4), Shahoo Nosrati (3), Liviu Mironescu, Andrei Bejinariu