Victorie scurtă la debut

Gloria Buzău – Ripensia Timişoara 1-0 (0-0)

Misiune îndeplinită pentru Gloria la debutul în noua ediţie a eşalonului secund. Sâmbătă, în prima etapă a campionatului 2022-2023, echipa buzoiană a obţinut primele trei puncte ale stagiunii, în urma unei victorii la limită, 1-0 (0-0), împotriva Ripensiei Timişoara. Unicul gol al meciului a fost marcat după pauză, în minutul 61, de Alin Cîrstocea, cu un şut din afara careului.

Cristi Pustai a început partida cu R. Stoian – Sg. Pîrvulescu, Wiktorski, Vîrtej, Sălceanu – Trebotic, Honciu, Al. Munteanu, Matiş, Val. Munteanu, Val. Alexandru. Pe banca de rezerve au luat loc A. Popa – Cr. Ciobanu, D. Burlacu, A. Manea, Oteliţă, A. Lopez, Gaitan, Cîrstocea şi Uţiu

Tot sâmbătă, în meciurile disputate în prima etapă, s-au mai înregistrat următoarele rezultate:

• CSC Şelimbăr – FC Braşov 1-0,
  • Viitorul Tg. Jiu – CSC Dumbrăviţa 0-1,
  • Unirea Dej – Csikszereda Miercurea Ciuc 2-1
  • Concordia Chiajna – CSM Slatina 0-3.