Victorie la scor pentru Metalul în amicalul cu Rapid 2. Un nou test, astăzi, cu Oțelul

Metalul încearcă să profite din plin de ultima parte a perioadei precompetiționale, după ce a pri­mit OK-ul cerut de protocolul sanitar pentru a disputa meciuri amicale.

Un prim test a avut loc deja joia trecută, la Ploiești, pe Stadionul ,,Ilie Oană”, împotriva Petrolului, pierdut de buzoieni cu scorul de 1-3 (gol Bardaș), un rezultat nedrept în opinia antrenorului Vali Stan, care s-a declarat însă mulțumit de evoluția jucătorilor săi în primul joc după aproape 6 luni de pauză.

Un al doilea test a avut loc la sfârșitul săptămânii trecute, când Metalul a întâlnit-o, în Regie, pe viitoarea colegă de eșalon, Rapid 2. Lucrurile bune arătate în fața Petrolului au fost vizibile și în disputa din Capitală, pe care fotbaliștii buzoieni au controlat-o în totalitate.

Atacantul nou sosit în această vară, Andrei Pavel a fost în prim-planul finalului primei reprize, cu un penalty ratat în minutul 40, revanșându-se, apoi, după trei minute, cu o reușită care a stabilit scorul pauzei: 0-1. Și mai bine a arătat Metalul după pauză. Ispir a marcat rapid pentru 2-0 din penalty, Bardaș l-a servit ideal pe Sabin Sava la reușita de 3-0, apoi Zamfirescu și, în ultimul minut, Manea au tras concluziile unei victorii indiscutabile: 5-0!

Metalul: R. Popescu – Șt. Păun, Mihăeș, Șt. Nedelcu, D. Mihai – An. Badea, Ispir, Manea, Zamfirescu – Bardaș, Pavel. Au mai jucat: Spătaru, S. Sava, P. Benga. Antrenor: Vali Stan

Astăzi, de la 17.00, amical la Galați cu Oțelul

Seria meciurilor de ­ve­rificare continuă pentru Me­talul în această seară, de la ora 17.00. cu un amical la Galați, împotriva unei posibile viitoare colege de serie în noul campionat, Oțelul, care se prezintă la întâlnirea cu buzoienii cu un nou antrenor principal, Petre Grigoraș. Apoi, o săptămână mai târziu, miercuri, 9 septembrie, Metalul va susține primul meci oficial al noului sezon, la Rm. Sărat, cu CSM, în turul 1 al Cupei Româ­niei, o ultimă repetiție pentru cele două echipe buzoiene înaintea startului noii ediții a Ligii a 3-a, prevăzut pentru 12 septembrie.