VICTORIE ÎN PRIMUL MECI: HC BUZĂU – DUNĂREA CĂLĂRAŞI 21-20 (10-8)!

Start perfect pentru echipa masculină de handbal, în turneul de sală de la Sf. Gheorghe, care programează, de astăzi şi până joi, inclusiv, primele 3 etape din noul sezon al Ligii Naţionale! În primul joc, HC Buzău a întâlnit-o pe Dunărea Călăraşi, formaţie în faţa căreia buzoienii nu s-au simţit bine niciodată. De data aceasta, lucrurile au stat altfel! Noua echipă pe care muntenegreanul Pero Milosevici vrea să o pună pe picioare la Buzău s-a trezit repede din primii doi pumni, iar Renaud-David şi Mironescu au restabilit egalitatea, 2-2 (5). Francezul transferat în această vară din Spania şi din Liga Campionilor avea tirul reglat şi a marcat la foc automat, trei goluri consecutive cu care buzoienii au egalat din nou în minutul 17, 5-5. Bejinariu, Mironescu, Milosevici jr şi din nou Renaud-David cu alte două reuşite au asigurat apoi Buzăului un avantaj permanent până la pauză: 10-8! După pauză, Milosevic a simţit exact ce-i trebuie echipei sale, iar la rampă a ieşit iranianul Allahkaram Esteki, care avea să marcheze de 4 ori, reuşite în momente cheie ale jocului, când Dunărea ameninţa să întoarcă situaţia în favoarea ei. Finalul i-a aparţinut francezului Leo Renaud David, un transfer extraordinar reuşit de buzoieni, care a marcat de trei ori la rând şi a asigurat Buzăului o victorie la limită, 21-20, şi primele trei puncte într-un campionat ce se anunţă infernal. Mâine, de la 14.30, în al doilea meci al turneului de la Sf. Gheorghe, HC Buzău o va înfrunta pe Minaur Baia Mare.

-marcatori HC Buzău: Leo Renaud David – 9 goluri, Allahkaram Esteki (4), Liviu Mironescu (3), Andrei Bejinariu (2), Vuk Milosevic (2), Zamfir Dumitrana (1)