Victorie in extremis. Poate pe asta nu ne-o mai ia cineva!

FC Buzău a trăit periculos partida disputata duminică, la Brașov, în epilogul etapei a 2-a din grupa B a play-out-ului Ligii a 2-a. Pierderea la „masa verde” a precedentului joc, cu Viitorul Tg. Jiu, continuă să facă valuri în Crâng, astfel că o victorie sub Tâmpa avea darul să mai liniștească apele.

FC Buzău a început ca din tun partida și după numai 16 minute conducea deja cu 2-0, după reușitele lui Neicuțescu (11) și Chică-Roșă (16). A fost 3-0 imediat după pauză, după golul lui Găitan (51), iar Buzăul a crezut ca partida era jucată. Angelov a redus din diferență (58), pentru ca, într-un final incredibil, Vlad Mihalcea sa reușească „dubla” (85, 87), 3-3!

A fost nevoie, în al doilea minut al prelungirilor, de inspirația lui Ekollo pentru ca Buzăul să plece cu toate punctele de la Brașov, 3-4 scor final!

Victoria menține trupa lui Cristi Pustai pe primul loc în Grupa B de play-out a Ligii secunde, cu 35 de puncte.