Victorie dramatică pentru Gloria

Gloria Buzău – Concordia Chiajna 2-1 (0-1)

Un alt meci nebun, cu fotbaliștii Gloriei protagoniști, a fost pus în scenă sâmbătă, în Crâng, după cel din etapa precedentă, din Regie, în fața Rapidului, pierdut cu 2-3, după ce buzoienii au condus în două rânduri. Adversara Gloriei a fost, de data aceasta, fosta prim divizionară Concordia Chiajna, care, după un început mai ­ezi­tant de sezon, și-a revenit și a început să urce în clasament.

Elevii lui Ilie Stan au început foarte bine partida, dar scenariul din meciul cu CS Mioveni părea să se repete. După ocaziile importante ale gazdelor, ratate de Huiban, Tucaliuc și Chipirliu, ilfovenii au fost cei care au deschis scorul, cu trei minute înainte de pauză, la primul lor șut pe poartă. Paul Batin l-a învins pe Dragoș Balauru cu un șut din apropiere și, total împotriva cursului jocului, Chiajna a intrat în avantaj la cabine. Gloria revine pe teren și mai furioasă, dar balonul se încăpățânează parcă să intre în poarta adversă, în ciuda ocaziilor foarte mari care se succed cu repeziciune în contul buzoienilor: M. Ioniță, Val. Alexandru, Chipirliu ori Tucaliuc, șutul acestuia din urmă lovind și transversala. Și totuși, se va face dreptate la final, în momente de tensiune maximă! În minutul 90, neatenție mare a portarului Greab care, după ce respinge o minge, se lovește de bară, acuzând o accidentare dar, cum arbitrul nu a oprit jocul, Chipirliu a urmărit mingea și a trimis-o în plasă. Proteste vehemente în tabăra oaspe­ților, iar jocul a fost întrerupt multe minute, Greab fiind și eliminat. Simțind momentul favorabil, Gloria atacă victoria și, după ce Ioniță a nimerit, la rândul său, transversala (minutul 90+7), la ultima fază a prelungirilor (minutul 90+9) Chipirliu a fost faultat în careu, iar penaltyul a fost transformat de Vali Alexan­dru.

Victorie miraculoasă, dar absolut meritată a Gloriei, care și-a păstrat poziția a treia în clasament, urmând să întâlnească, mar­țea viitoare, în deplasare, lidera Turris Tr. Măgurele.

SCM Gloria Buzău: Dr. Balauru – Gîț, M. Ioniță, Luptak (Candrea), Ghinga, Nedelea (Vîlsan), Huiban (Enescu), Tucaliuc, Chipirliu, Val. Munteanu, Val. Alexandru. Antrenor: Ilie Stan