Victorie ,,de serviciu” a voleibaliştilor Gloriei

• SCM Gloria Buzău – CSUV Timişoara 3-1 (14, 18, -19, 14)

Gloria nu avea cum să dea cu piciorul primei victorii din retur la volei masculin. După trei eşecuri la rând, cu Arcada Galaţi şi SCM Craiova, la Sala Sporturilor, şi în deplasare, la Dej, voleibaliştii buzoieni au revenit miercuri seară, în faţa propriului ­pu­blic, pentru un duel cu penultima clasată, CSUV Timişoara.

Diferenţa de valoare dintre cele două loturi a fost evidentă din start, iar elevii lui Răzvan Parpală şi-au adjudecat fără probleme primele două seturi, la 14 şi, respectiv, la 18. Actul al treilea, care ar fi trebuit, teoretic, să închidă meciul, a găsit o echipă timişoreană care a profitat din plin de momentele de relaxare ale gazdelor, care s-au crezut, poate, prea devreme în ­po­sesia celor 3 puncte şi s-a impus la 19. Acest deznodământ parcă a înfuriat Gloria, care a evoluat excelent în setul 4, în care bănăţenii cu greu au putut opune rezistenţă.

Logic, a fost o victorie categorică, la 14 şi 3-1 la final, rezultat cu care formaţia buzoiană se menţine pe locul 6, la 3 puncte distanţă de Universitatea Cluj.

Meciul de sâmbătă, de la Zalău, amânat

Voleibaliştii Gloriei vor avea pauză sâmbătă, când este programată următoarea etapă, a 15-a, în Divizia A1. După ce jucătorii echipei Volei Municipal Zalău, adversara pe care urmau să o întâlnească elevii lui Răzvan Parpală, au fost diagnosticaţi cu diverse forme de viroze respiratorii, conducerea clubului ardelean a cerut Federaţiei Române de Volei amânarea a două partide. Cea cu Unirea Dej, care ar fi trebuit să aibă loc miercuri, şi cea cu Gloria Buzău, care a fost amânată pentru data de 24 februarie.