Un nou restart pentru Metalul, Râmnicul rămâne lider după remiza de la Ianca

Rezultate bune și foarte bune pentru cele două echipe buzoiene de fotbal din cel de-al treilea eșalon, în ­meciuri disputate în etapa a 5-a. După două înfrângeri greu de digerat, cu o săptămână în urmă, la Voluntari 2 și, apoi, miercurea trecută, în Cupa României, cu CSM Focșani, Metalul și-a dat un nou restart sâmbătă după-amia­ză, pe sintetic. Într-un joc pe care l-a dominat cap-coadă, jucătorii lui Vali Stan au obținut o victorie reconfor­tantă în fața ultimei clasate, CS Balotești, prin golurile marcate de Andrei Pavel (minutele 19 și 62 -penalty) și Andrei Badea (minutul 52). După victoria de sâmbătă, Metalul a urcat pe locul 4 și va juca următorul meci în ­des­chiderea etapei a 6-a, vineri după-amiază, la Berceni, împotriva lui FCSB 2.

Metalul: S. Crețu – G. Badea, Șt. Nedelcu, Mihăeș, D. Mihai – Zamfirescu, D. Stan, Ispir, An. Badea – A. Iacob, A. Pavel. Au mai jucat: Piciu, P. Benga, Manea, Ceaușu, S. Sava. Antrenor: Vali Stan

În Seria a 2-a, CSM Rm. Sărat continuă să rămână neînvinsă și pe primul loc în clasament. Râmnicenii au pierdut, însă, sâmbătă, la Ianca, primele puncte din campionat, după remiza, 1-1, în fața echipei locale, Viitorul. Jucătorii lui Tase Lăptoiu au deschis scorul în minutul 60, printr-o lovitură liberă transformată perfect de Ionuț Roman, dar brăilenii au egalat prin Dima cu zece minute înainte de final, la puțin timp după ce fundașul gazdelor, Cosmin Necoară, a fost eliminat. CSM Rm. Sărat revine pe teren propriu sâmbătă, în următoarea etapă, când va primi vizita lui CSM Focșani.