Un egal deloc promițător. Mioveni-Gloria 0-0

Gloria nu și-a respectat statutul de favorită certă, remizând la Mioveni, 0-0, contra unei echipe căreia foarte puțini îi dădeau șanse marți după-amiază.

În prima repriză, prima mare ocazie a Buzăului a fost semnată de Pervan, jucătorul croat șutând puternic sub bară, după ce inițial trimisese din lovitură liberă în zid. Șutul acestuia a fost scos în corner de Croitoru. Argeșenii au avut două oportunități notabile după acțiuni purtate în viteză, finalizate cu șuturi care au trecut puțin pe lângă poarta lui Greab. Chiar înainte de pauză, Dumitru și Tănasă au avut golul în gheată, dar au ratat ultima execuție, lăsând tabela nemodificată.

După reluare, jocul Gloriei s-a stins, meciul îndreptându-se, cumva, către un 0-0 previzibil. Nici schimbările făcute de Prepeliță nu au adus “zvâcul” așteptat de banca tehnică, Golan, Mihaiu și Angelov nereușind să facă diferența. S-a terminat egal, după un meci pe care, în viziunea celor mai mulți dintre microbiști, Buzăul trebuia să-l câștige

• Gloria Buzău: Greab – Ferraresso, Patapis, Dobrosavlevici, Sg. Pîrvulescu (Sălceanu 66′) – I. Șerban, cpt. (V. Angelov 66′), Georgiev – Mat. Tănasă, Pervan, Cr. Dumitru (Golan 57′) – Radic (Mihaiu 57′)
  • Rezerve neutilizate: Haymamba – Marcus Diniz, R. Zamfir, Wiktorski, Brîncoveanu
  • Antrenor: Andrei Prepeliță

Mai multe detalii, în ediția de joi a cotidianului OPINIA.