Trei puncte până în Europa! Turneu perfect al Gloriei la Sf. Gheorghe

Parcurs fără greșeală al Gloriei în penultimul turneu al Ligii Naționale de handbal feminin, de la Sf. Gheorghe, dar sărbătorirea prezenței în cupele europene se amână cu o săptămână, la turneul din Capitală care va trage cortina peste actuala ­sta­giune. La Sf. Gheorghe, Gloria a început cu emoții, cu o victorie împotriva Zalăului (25-23) și a continuat cu una și mai și, împotriva Rapidului, după o revenire senzațională pe final, când a întors, de la -5, soarta partidei! Ultimul meci, cu Slatina, a însemnat o victorie reconfortantă, un total de 9 puncte, dar ecuația calificării în cupele europene nu este încă rezolvată, după ce rivala buzoiencelor, Măgura Cisnă­die, a reușit să bată Vâlcea și să mai păstreze, ­mate­matic, șanse de a detrona Gloria de pe locul 4. Fetele lui Ovidiu Mihăilă mai au nevoie de o victorie (sau de două puncte) în cele trei meciuri din ultimul turneu, din Capitală, din perioada 31 mai – 3 iunie. Adversarele nu sunt însă floare la ureche: Minaur Baia Mare, Gloria Bistrița și Dunărea Brăila. Măgura Cisnădie, la patru puncte de buzoience și cu pauză în ultima etapă, mizează pe ­ma­xim de puncte din confruntările cu CSU Cluj Napoca și SCM Craiova.

Nebunie cu Rapid!

Sâmbătă, în ziua a doua a turneului de la Sf. ­Ghe­orghe, Gloria și Rapid au pus în scenă una dintre cele mai spectaculoase partide ale sezonului! Fără nicio exagerare, de nivel european, cu ritm, intensitate și răsturnări de scor incredibile! Rapidul, antrenat de selecționerul Spaniei, Carlos Viver, a condus aproape 55 de minute, chiar și la 5 goluri diferență, 12-7 și 13-9 la pauză. De la 22-19, Gloria a avut însă o revenire incredibilă și, în fața unor giuleștence parcă paralizate, a înscris de șase ori la rând și a schimbat destinația celor trei puncte: 26-23 scor final! Genială evoluția sârboaicei Andela Janjusevic, care a înscris nu mai puțin de 14 goluri, iar antrenorul Ovidiu Mihăilă a plâns la finalul partidei, copleșit de tensiunea jocului! Meciul al treilea, de duminică, împotriva Slatinei, a fost cumva fără istoric, buzoiencele impunându-se la o diferență categorică, 35-26.

Gloria cu Rapid: Iordache, Polocoșer – Janjusevic (14 goluri), Livrinikj (5), Rotaru (2), Iuganu (2), Subțirică (1), Simion (1), Petrovic (1), Munteanu, Stoleru, Petruș, Mărginean, Moraru

Gloria cu Slatina: Iordache, Polocoșer – Iuganu (9 goluri), Livrinikj (7), Subțirică (5), Simion (3), Janjusevic (3), Rotaru (2), Stoleru (2), Mărginean (2), Moraru 1, Ilie 1, Munteanu, Petrovic, Petruș, Moldo­van.