Thriller în Sala Giulești: Rapid București – Gloria Buzău 34-33 (20-17)!

Prima deplasare în noul campionat a însemnat și primul eșec pentru handbalistele Gloriei. Sâmbătă, în Sala Giulești, în etapa a 2-a a Ligii Naționale, echipa buzoiană a întâlnit-o pe Rapid București, poate într-una dintre cele mai bune versiuni după mutările făcute în lot, care au transformat-o, în opinia bookmaker-ilor, în a doua favorită la titlu în acest sezon.

Gloria a condus doar în startul meciului și asta doar pentru că a reușit primul gol al partidei. Cu o Eliza Buceschi excelentă – 10 goluri pe parcursul partidei!, Rapidul a produs o primă repriză în care fetele lui Aurelian Roșca își pierduseră parcă orice reper. Rapid s-a dus și la șase goluri avantaj, 16-10 și 18-12, încheind prima repriză cu 20-17 pe tabelă. Gloria a încercat revenirea după pauză, iar toată partea a doua a fost o continuă cursă de urmărire. Buzoiencele s-au apropiat cel mai mult la un gol, finalul a fost extrem de tensionat, Mădălina Zamfirescu fiind și descalificată, dar cele trei puncte au rămas în Giulești, 34-33 scor final.