Suferinţă fără leac la HC Buzău

• CSM Făgăraş – HC Buzău 24-21 (10-10)

HC Buzău a rămas cu o singură victorie în prima parte a Ligii Naţionale, după ce a pierdut şi la Făgăraş în ultimul meci din tur. O doză însemnată de ghinion şi lipsa de concentrare atât în apărare, cât şi pe faza de atac, au făcut ca echipa buzoiană să nu se aleagă cu nimic din această deplasare, mai accesibilă cel puţin pe hârtie.

Meciul a fost unui cu multe răsturnări de scor, gazdele au avut un avans de 4 goluri în prima parte, 6-2 şi 7-3, dar buzoienii au condus cu 13-10 imediat după începerea reprizei a doua. S-a mers cap la cap până în ultimele zece minute, când scorul era egal, 19-19, însă trei goluri consecutive ale gazdelor au inclinat definitiv balanţa în favoarea lor, 24-21 scor final.

În urma acestui nou eşec, al 11-lea în 13 etape, HC Buzău a încheiat turul pe penultimul loc, cu doar 4 puncte, la fel ca şi ultima clasată, CSM Reşiţa, pe care elevii lui Eliodor Voica o vor întâlni joi seară, la Sala Sporturilor, în prima etapă din retur şi, totodată, ultimul meci din acest an.

Marcatori HC Buzău: Liviu Mironescu – 7 goluri, Andrei Grasu – 4 goluri, Alex Tălmaciu, Alin Şania, George Roşca – 2 goluri, Zamfir Dumitrana, Andrei Bejinariu, George Alexandru şi Fabacary Dieme – câte 1 gol.