Stop în calificări! Marina Baboi, locul 35 mondial

Final de sezon indoor cu două titluri naționale și un bronz balcanic

Marina Baboi nu a reușit să treacă de calificările cursei de 60 de metri din cadrul Campionatelor Mondiale de atletism indoor seniori de la Belgrad, desfășurate la sfâr­șitul săptămânii trecute. La cea mai importantă competiție din carieră la care și-a obținut calificarea, cea mai bună sprinteră a României s-a lovit de o concurență fantastică: nu mai puțin de 15 sportive dintre cele 24 ca­lificate în semifinale, inclusiv toate cele cinci calificate din seria Marinei, au obținut timpi sub recordul României!

Marina a avut și o doză însemnată de ghinion, fiind trimisă să alerge în chiar prima serie a calificărilor, când diverse repere sau alte elemente ce puteau face diferența nu erau încă conturate, și în ciuda unui timp foarte bun, 7,38 s, nu a terminat decât a șasea și a ratat calificarea în semifinale. Înaintea Marinei au fost americanca Marybeth Sant Price (7,07 s!), italianca Zaynab Dosso (7,14 s), suedeza Claudia Payton (7,21 s), gambiana Gina Bass (7,22 s) și portugheza Lorene Bazolo (7,24). Cel mai bun timp din calificări l-a obținut o altă americancă, Mikiah Brisco (7,03 s). Locul 6 în serii, în clasamentul general al probei de 60 de metri Marina Baboi s-a clasat pe locul 35.

O mică consolare

În urmă cu două săptămâni, la Campionatele Balcanice de seniori de la Istanbul, Marina încheia cursa de 60 de metri pe locul 3, după cipriota Olivia Fotopoulou și sârboaica Milana Trnanic. O mică consolare pentru ea, la Belgrad, unde Marina a alergat un timp mai bun decât cele două, care au scos rezultate mai modeste, 7,45 s, respectiv 7,42 s.

Final de sezon indoor

Mondialele de seniori de la Belgrad au fost ultima competiție a sezonului indoor la care Marina a participat. Palmaresul acestor prime trei luni ale anului cuprinde două titluri de campioană națională, la 60 și 200 de metri, și o medalie de bronz la Campionatele Balcanice de la Istanbul, la 60 de metri. Și, evident, participarea la Mondiale, unde Marina a fost printre cei doar 5 sportivi români care au obți­nut calificarea. Pentru sprin­tera numărul 1 a României urmează o perioadă de refacere, apoi pregătirile pentru sezonul în aer liber.