Start cu ceva emoții!

HC Buzău – CSM Alexandria 23-22 (14-11)

După mai bine de un an, HC Buzău a revenit în Sala Sporturilor pentru un meci oficial. În runda inaugurală a noii ediții a Ligii Naționale de handbal masculin, echipa buzoiană a avut parte de un adversar în premieră în primul eșalon, nou promovata CSM Alexandria, într-o partidă disputată duminică seară. Așa cum anticipa și antrenorul Pero Milosevic înainte de meci și după cum avea să declare și la final, nu a fost deloc o partidă simplă pentru buzoieni, în ciuda statutului cu care porneau cele două. Oaspeții au reușit în pauza competițională mai multe transferuri interesante, în frunte cu banca tehnică, unde a venit Constantin Ștefan, antrenorul cu care Dinamo a cucerit ultimele patru titluri de campioană. Startul a fost echilibrat, cu ambele echipe mergând cap la cap, Buzăul mizând pe trioul Broască – Milosevic – Mi­ronescu, cu reușite care n-au dat voie oaspeților, în avantaj în câteva rânduri, să capete și mai mult tupeu. Totuși, grație experienței superioare, în primul rând, ,,lupii” s-au desprins în ultimele zece minute, iar prima repriză au încheiat-o în avantaj, 14-11. Alexandria s-a ținut bine și după pauză, când Buzăul și-a ridicat, parcă, un pic nivelul, dar meciul și-a păstrat suspansul până aproape de final. Abia cu șase minute înainte de final, la fel ca în prima repriză, gazdele s-au dus la patru goluri (23-19), dar adversarii nu s-au dat bătuți și au marcat de trei ori la rând. A rezultat o victorie la limită, 23-22, suficientă pentru cele trei puncte, de altfel și prima țintă a noului campionat. Deplasare tare pentru HC Buzău în următoarea etapă, la Constanța, partidă programată duminică, 12 septembrie.

HC Buzău: Babasafari, Crăciunescu, Manole – V. Milosevic – 7 goluri, Broască (4), Mironescu (4), Bejinariu (3), Esteki (2), Dumitrana (1), Glendza (1), Barros (1), Gheorghe, Pelidija, Baican, Anton, Bălan. Antrenor: Pero Milosevic.

CSM Alexandria: Varo, Simulescu – Hebo – 10 goluri, Oancea (3), Voicu (2), Mocanu (2), Aungurenci (2), Dobrincu (2), Păunescu (1), Roșca, Chiorean, Mazilescu. Antrenor: Constantin Ștefan.