luni, 21 septembrie 2020

SCM Gloria Buzău, victorie de final

• Echipa antrenată de Gheorghe Tadici a pierdut în faţa buzoiencelor

SCM Gloria şi HC Zalău au deschis, marţi seară, la Sala Sporturilor, cea de-a 10-a etapă din Liga Naţională şi, totodată, ultima programată în acest an. O partidă care a umplut din nou, până la refuz, sala buzoiană, spectatorii având ocazia să urmărească la lucru două dintre cele mai bune echipe din campionat şi, ca bonus, spectacolul ofe­rit de antrenorul Zalăului, Gheorghe Tadici, unul dintre cei mai titraţi tehnicieni din handbalul românesc.

Vecine de clasament înaintea meciului, cele două echipe au început tare, cu elevele lui Dumitru Muşi trecând la conducere încă din start, Ilyna – 2, Gedroit şi Alina Ilie semnând primele reuşite ale gazdelor. Zalăul a revenit şi a egalat la 4, în minutul 8, după care a preluat conducerea, 6-5, în minutul 11. Gloria a trecut apoi din nou în avantaj, în minutele 19-20, după golurile Alexandrei Sub­ţirică şi ­Ma­rijei Gedroit, 10-8, o diferenţă de două goluri care avea să fie consemnată şi la pauză, 13-11. Şi startul părţii secunde a aparţinut tot buzoiencelor.

Oaspetele au egalat la 15, în minutul 36, apoi s-a mers cap la cap până în minutul 45. Au urmat apoi poate cele mai bune momente ale Gloriei din acest joc, cu patru reuşite la rând ale lui Subţirică, Leahu, Ilyna şi din nou Subţirică, iar scorul a devenit 22-19. În mi­nutul 54, avansul gazdelor s-a mărit chiar şi la 4 goluri, 24-20, obligându-le pe ardelence la un asalt disperat în ultimele minute. Jucătoarele lui Ta­dici n-au reuşit până la final decât să se apropie la un gol, 25-24.

Cu victoria în faţa Zalăului, până la disputarea celorlalte meciuri ale etapei, Gloria a urcat pe locul 6. Liga Naţională se întrerupe până pe 10 ianuarie anul viitor, iar la reluarea campionatului echipa buzoiană va disputa un super-meci, în deplasare, contra „galacticelor” de la CSM Bucureşti.

Marcatoare SCM Gloria Buzău: Dziana Ilyina – 8 goluri, Alina Ilie – 5 goluri, Alexandra Sub­ţirică – 4 goluri, Mădălina Predoi – 3 goluri, Marija Gedroit – 2 goluri, Laura Leahu – 2 goluri, Carmen Stoleru – 1 gol