SCM Gloria a început cu o victorie play-outul la futsal

Joi, meciul 2, în deplasare cu Bukovina Vicov

Start perfect în play-out-ul Ligii 1 de futsal pentru 04! Intrată de pe locul 2, echipa buzoiană a învins chiar pe terenul ieşenilor de la Poli, pe care i-a şi detronat din fotoliul de lideri. În primul duel din play-out, Gloria a început cu un gol primit în chiar primul minut, însă buzoienii şi-au revenit rapid şi au reuşit să egaleze după numai 6 minute, prin Răzvan Radu.

Mai mult, au ratat apoi şi o lovitură de pedeapsă, astfel că la pauză cele două formaţii au intrat la egalitate, 1-1. Superioritatea Gloriei a fost şi mai clară în cea de-a doua repriză şi s-a reflectat şi pe tabelă, prin alte două goluri, iar scorul final a fost 1-3. În celălalt meci din prima etapă a play-outului, Clujana Cluj Napoca a surclasat-o, scor 15-1, pe Bukovina Vicov. La finalul play-out-ului, ultima clasată va retrograda direct, iar penultima va susţine o dublă manşă de baraj cu ocupanta locului secund din Liga a 2-a.

Joi, deplasare la Bukovina

Play-outul Ligii I la futsal programează deja etapa a 2-a. Joi, de la ora 18,30, în Sala din Vicovu de Jos, Gloria o întâlneşte pe Bukovina, ultima clasată, formaţie ce a încasat 15 goluri în deplasarea de la Cluj Napoca. Duminică, buzoienii dispută primul meci din retur la Sala Sporturilor, de la ora 15,00, împotriva Clujanei Cluj Napoca. Va fi, de fapt un cuplaj de futsal, meciul Gloriei fiind urmat, de la ora 17,00, de întâlnirea dintre Fortius şi Pro Tineret Sighişoara, din Liga a 2-a