Șansă mare irosită de handbaliști

HC Buzău a eșuat în tentativa de a urca două poziții în clasament și a de a puncta decisiv chiar în fața unei rivale directe în lupta pentru salvarea de la retrogradare.

Miercuri seară, la Sala Sporturilor, handbaliștii buzoieni aveau de jucat o carte importantă în economia clasamentului la finalul sezonului regulat, împotriva lui CSM Făgăraș, formație care avea două puncte în plus față de elevii lui Eliodor Voica. Dubla victorie, cu Politehnica Timișoara și CSU Suceava, se cerea confirmată împotriva unui adversar, e adevărat incomod, dar cam de valoarea echipei buzoiene.

Fără să impresioneze în mod deosebit, oaspeții au condus ostilitățile în startul partidei, însă chiar și așa părea un simplu foc de paie, mai ales că buzoienii au reușit să revină în trei rânduri și să preia conducerea pe tabelă, ultima dată în minutul 15 (6-5), după reușita francezului Diaw. Din păcate, elevii lui Voica n-au mai reușit apoi să gestioneze situația, iar Făgărașul s-a instalat din nou la conducere și a intrat la cabine cu un avantaj poate nesperat: 12-9.

Jocul buzoienilor nu s-a legat nici după pauză și tot oaspeții au avut inițiativa, desprinzându-se și la 4 goluri (13-17, minutul 39). Amintindu-și parcă de misiunea lor, gazdele au lăsat senzația că pot întoarce soarta partidei în ultimele 10 minute. Într-un final incendiar, Buzăul a reușit să egaleze și a trecut apoi pe lângă golul prin care ar fi preluat conducerea. Au făcut-o, în schimb, adversarii, pentru un 24-25 care distanțează acum echipa din Făgăraș la 5 puncte în clasament. Cu un golave­raj mai bun decât al Bacăului, HC Buzău a urcat un loc în ­ie­rarhia Ligii Naționale, pe 11, și va merge acum să-și recupereze punctele pierdute la Cluj Napoca, pe terenul ultimei clasate, miercuri, în urmă­toarea etapă.

Marcatori HC Buzău: Mihai Asoltanei – 7 goluri, Andrei Grasu – 6 goluri, Ibrahima Diaw – 4 goluri, George Scarlat, Petru Stroe și Marius Anton – câte 2 goluri, Răzvan Istrate – 1 gol.