S-a rupt vraja! FC Buzău, doar remiză cu Viitorul Tg. Jiu

Viitorul Tg. Jiu a întrerupt seria magică de nouă victorii consecutive, șase în campionat și trei în Cupa României, ale fotbaliștilor de la FC Buzău. Sâmbătă, în Crâng, în etapa a 9-a a Ligii a 2-a, buzoienii au terminat primele puncte după acest parcurs impresionant, terminând la egalitate, 1-1 (1-1), meciul împotriva grupării gorjene.

Oaspeții au deschis scorul în Crâng încă din minutul 3, când Gabriel Dodoi a reluat în plasă, din apropiere, o minge respinsă în față de Stoian. Căpitanul Cristian Ciobanu a adus egalarea pentru FC Buzău în minutul 25, în urma unui penalty. În prelungirile primei reprize, stoperul Buzăului, Daniel Vîrtej, a fost eliminat pentru al doilea cartonaș galben.

Și după acest semi-eșec, FC Buzău ocupă locul 6, ultimul de play-off, cu 17 puncte. În Liga a 2-a urmează o pauză de două săptămâni, campionatul fiind întrerupt pentru jocurile echipei naționale. La reluare, în etapa a 10-a, sâmbătă, 16 octombrie, echipa buzoiană o va întâlni în deplasare pe Dacia Brăila.