Rugbiștii Gloriei, motive de satisfacție abia la final

• SCM Gloria Buzău – Tomitanii Constanța 14-12 (3-3)

Rugbiștii Gloriei au trebuit să aștepte ultimul meci al sezonului pentru a se bucura de prima victorie din acest an. După un retur negru, cu înfrângeri pe linie în toate cele șapte etape, plus una în semifinala play-outului, în fața lui Dinamo, elevii lui Costică Merșoiu au ajuns să joace în așa-zisa finală pentru locurile 7-8, împotriva Tomitanilor Constanța. Miza nu era una specială, în condițiile în care, în acest sezon, nicio echipă nu va ­re­trograda din SuperLigă.

Câștigătoarea Diviziei Naționale de Seniori, al doilea eșalon valoric, CS Năvodari, nu și-a anunțat intenția de a face pasul în primul eșalon, astfel că din discuție a ieșit și un eventual meci de baraj. Partida a avut loc la București, pe Stadionul „Olimpia”, și a avut darul, în cele din urmă, să le mai descrețească puțin frunțile rugbiștilor Gloriei, care nu mai cunoscuseră gustul unei victorii din toamna anului trecut. După un meci strâns, cu puține puncte, doar 3-3 la pauză, buzoienii s-au impus cu scorul de 14-12 și au încheiat pe locul 7, penultimul, primul sezon de la promovarea în SuperLigă.

Știința Baia Mare este noua campioană a Ro­mâniei, băimărenii câști­gând după o pauză de cinci ani titlul național, ultima dată impunându-se în 2014, în finala cu Farul Constanța, 25-19. Steaua, prezentă în ultimul act al competiției după opt ani, rămâne cu medaliile de argint. În finala locurilor 3-4, CSM București a învins pe Ti­mișoara Saracens cu 20-19.