Răzbunare cu ăi mai năpăstuiți! FC Buzău, victorie la scor în debutul play-out-ului

Victorie de consolare pentru FC Buzău, sâmbătă, în Crâng, în prima etapă a play-out-ului eșalonului secund, Grupa B.

Într-un meci doar de palmares, cum vor fi toate cele șase, de altfel, pe care le va avea de disputat în această parte a doua a campionatului, echipa buzoiană n-a avut milă de Viitorul Tg. Jiu, în fața căreia s-a impus cu scorul de 6-2 (2-0). Golgeterul Chică-Roșă a deschis scorul în minutul 41, iar patru minute mai târziu Cristi Ciobanu a dublat avantajul gazdelor. Gorjenii au redus din diferență în minutul 57, prin Mitrică, Dorin Burlacu (78) și Paul Pațurcă (80) mărind avantajul în două faze de atac succesive. Vespre (87) a punctat din nou pentru Tg. Jiu, dar finalul a fost al buzoienilor, cu alte două reușite, semnate de Alin Cârstocea (89) și Dorin Burlacu (90+2).

În celelalte două meciuri din Grupa B de play-out, Ripensia Timișoara – FC Brașov 2-3 și Unirea Constanța – Unirea Dej 1-2. Astra Giurgiu a stat.

Peste două săptămâni, pe 2 aprilie, în etapa a 2-a, FC Buzău o va întâlni în deplasare pe FC Brașov.