Râmnicul rămâne cu punctaj maxim, Metalul, la prima înfrângere

Una caldă, alta rece pentru echipele buzoiene în etapa a 4-a a Ligii a 3-a. Vestea bună vine de la CSM Rm. Sărat, care a reușit a patra victorie la rând din tot atâtea partide și ocupă în continuare prima poziție în seria a 2-a, cu punctaj maxim. În al doilea meci consecutiv pe teren propriu, râmnicenii au învins ultima clasată, Avântul Valea Mărului, scor 2-0 (Cr. Mihalache 27; I. Roman 57).

Ceva mai dificilă se anunță următoarea partidă a jucătorilor lui Tase Lăptoiu, în deplasarea de la Ianca, cu Viitorul.

Într-o serie mult mai dificilă, a 4-a, Metalul a suferit prima înfrângere a sezonului, pe terenul lui FC Voluntari 2.

După o primă repriză “albă”, buzoienii au primit două lovituri de la același jucător, Adelin Voinescu (59, 72), iar reușita lui Zamfirescu, cu 8 minute înainte de final, n-a mai putut schimba soarta partidei, deși, la ultima fază a jocului, oaspeții au solicitat penalty, Bardaș fiind împins în careu. Metalul a coborât pe locul 6 și va evolua etapa viitoare, sâmbătă, pe sintetic, împotriva ultimei clasate, CS Balotești.