Educație

Proiect pentru prevenirea bullyingului susținut de Primărie, model de bună practică promovat la nivel național

Primăria sprijină financiar un proiect implementat în toate grădinițele din municipiul Buzău, care are drept scop prevenirea bullyingului. S-a pornit cu acest proiect de la grădiniță pentru că se dorește construirea  relațiilor pozitive dintre copii chiar din momentul în care aceștia pășesc în instituțiile  de educație. Este vorba despre proiectul „Să fim prieteni – fără bullying”. Primăria municipiului Buzău, spune consilierul Anca Fotin, „este prima, la nivel național, care se implică să finanțeze și să sprijine toate grădinițele din municipiu în implementarea programului <Să fim prieteni – fără bullying>, un program marca Salvați Copiii”. Proiectul nu ar fi putut fi implementat dacă nu ar fi existat un parteneriat cu Inspectoratului Școlar Județean Buzău, care a facilitat accesul la beneficiari. „Acest program este implementat acum în mai multe grădinițe din țară și a devenit  și model de bună practică în campania ProTV <Bătaia este ruptă din iad>. Acest program este centrat în jurul a patru valori importante pentru toți oamenii: toleranță, respect, grijă și curaj. Prin intermediul materialelor furnizate fiecărei grupe din municipiu și alături de ursulețul mov, cadrele didactice modelează caractere în spiritul valorilor menționate și aduc familiile aproape pentru atingerea unui obiectiv comun: un climat educațional propice fiecărui copil. Dorim grădinițelor succes în implementare și mulțumim Salvați Copiii România!”, mai spune consilierul Anca Fotin.

„Să fim prieteni – fără bullying” este un program de prevenire a bullying-ului care face din relațiile pozitive copii-copii și copii-adulți o prioritate, creând pentru toți actorii implicați oportunități de a participa și de a acționa. A fost construit pornind de la credința potrivit căreia un puternic simț al comunității și relațiile pozitive dintre copii previn excluderea și bullying-ul, spun reprezentanții Salvați Copiii. Programul pleacă de la premisa că bullying-ul este întodeauna responsabilitatea adulților. Adulții care se află zilnic în preajma copiilor sunt în măsură să prevină cel mai bine bullying-ul. Programul „Să fim prieteni – fără bullying”, inițiativa organizației Salvați Copiii și Mary Foundation, s-a extins și ursuleții mov și astăzi materialele educaționale furnizate în cadrul programului și-au găsit locul în toate grădinițele din municipiul Buzău.

Programul are la bază cercetări științifice de ultimă oră și este ușor de integrat în rutina zilnică prin materialele educaționale furnizate, fiind implementat în parteneriat cu Mary Foundation și Save the Children Danemarca, pornind de la metodologia Free of Bullying. Începând cu ianuarie 2020, Salvați Copiii România a adaptat metodologia daneză sistemului românesc de învățământ, alături de Ministerul Educației. În municipiu, programul este finanțat de Primăria Municipiului Buzău și este inclus într-o inițiativă de amploare pentru comunități școlare în care să domine starea de bine.

Studiile demonstrează că expunerea timpurie la violenţă poate afecta dezvoltarea creierului, capacitatea de învăţare şi reglarea emoţională. De asemenea, violenţa în mediul şcolar poate duce la anxietate cronică, depresie, abandon şcolar şi performanţe academice scăzute, iar expunerea la violenţă între copii poate normaliza comportamentele agresive şi perpetua ciclul violenţei în viaţa adultă. Lipsa unui sistem de raportare sigur pentru copii conduce, în cazul copiilor lipsiţi de rezilienţă, la traumă cronică şi izolare socială, în timp ce intervenţia promptă reduce semnificativ efectele negative pe termen lung.

Articole similare