Primul punct pentru FC Buzău: remiză la Timişoara

FC Buzău a reuşit să spargă gheaţa în noul campionat al ligii secunde. După eşecurile cu Hermannstadt şi Universitatea Cluj, echipa buzoiană a obţinut primul punct în actuala stagiune în urma remizei de duminică, scor 1-1, de pe terenul Politehnicii Timişoara.

Meciul a început rău pentru buzoieni, cu golul încasat încă din minutul 4. Un contraatac-fulger al gazdelor a fost finalizat de Daniel Benzar cu un şut pe jos din interiorul careului. În afara câtorva acţiuni ofensive mai consistente de ambele părţi, tabela nu se va mai modifica până la pauză: 1-0 pentru Timişoara. Buzăul a început un pic mai bine partea secundă şi a fost răsplătită cu golul egalizator marcat de Adrian Chică-Roşă în minutul 69. Finalul a fost ceva mai încins. Oaspeţilor le este anulat, pe bună dreptate, un gol după henţul lui Cîrstocea (79), iar zece minute mai târziu au rămas în inferioritate, după eliminarea lui Radu Zamfir, două cartonaşe galbene în nici cinci minute. În prelungiri, Stoian a salvat in extremis primul punct al Buzăului după intervenţia la şutul lui Bîrnoi.

Remiză echitabilă între Timişoara şi FC Buzău, care va evolua şi etapa viitoare tot în deplasare, cu Dunărea, la Călăraşi.

FC Buzău: Stoian – Zamfir, Wiktorski, Ghinga,  C. Toma (46 Oltean) – Gaitan, A. Lopez (64 Cîrstocea) – Ciobanu (85 Vîrtej), Ekollo, Neacşu (46 Andronic) – Chică-Roşă (Al. 78 Munteanu). Antrenor: Cristian Pustai

Mai multe amănunte şi reacţii de la meciul de la Timişoara în ediţia print a cotidianului OPINIA de marţi, 17 august.