Prea tare pentru colţii „lupilor”

HC Buzău – Minaur Baia Mare 32-34 (15-19)

HC Buzău a încercat să profite de forma bună din ultima perioadă, concretizată în victoriile succesive cu Steaua şi Oradea şi să depăşească un obstacol şi mai şi, vicecampioana Minaur Baia Mare, într-un meci disputat miercuri seară, la Sala Sporturilor, în etapa a 7-a a Ligii Naţionale.

O vicecampioană care a început excelent şi noul sezon, cu cinci victorii la rând înaintea confruntării de la Buzău. Şi care a dovedit în faţa „lupilor” că parcursul nu a fost întâmplător, cu toate că diferenţa la final a indicat o partidă oarecum echilibrată. Dacă prima parte a primei reprize s-a încheiat la egalitate, 9-9, asta după ce Buzăul se dusese la 5-3 (min. 7), Minaur a avut un final de primă repriză nebun, când s-a distanţat la două goluri, 14-16 (min. 25), diferenţă dublă apoi la pauză, 15-19. Băimărenii au continuat să-şi mărească avansul la reluare, 19-24 (min. 39), dar Mitrovic, Broască şi Anton au început să recupereze, iar în minutul 48, beneficiind şi de două superiorităţi numerice, Buzăul a trecut la conducere: 28-26. Minaur n-a părut deranjată, presiunea la poarta gazdelor s-a înteţit şi cu două minute înainte de final s-a dus la două goluri distanţă, 30-32. Alte câte două goluri, dar şi un 7 metri ratat de Glendza au încheiat partida: 32-34.

HC Buzău şi-a păstrat poziţia a 9-a, într-un grup al echipelor de pe locurile 6-10, cu acelaşi număr de puncte, 9. După această etapa, Liga Naţională este întreruptă până pe 22 octombrie pentru meciurile echipei naţionale cu Austria şi Ucraina, din preliminariile EURO 2024. La reluarea campionatului, echipa buzoiană o vor întâlni în deplasare pe CSM Bucureşti.

• HC BUZĂU: Crăciunescu, Manole, Tcaciuc – Glendza – 9 goluri, Dumitrana (6,) Anton (5), Mironescu (3), Mitrovic (3), Broască (2), Bejinariu (2), Juskenas (1), Meduric (1), Nosrati, Stroe. Antrenor: Gabriel Armanu.
  • MINAUR: Terekhov, Buzogany – Vujovic – 9 goluri, Kozakevych (6), Bera (5), Căbuţ (4), Vujic (4), Nagy (2), Kotrc (2), Cip (2), Fotache, Ratkovic, Pop, Mănescu. Antrenor: