Peste 2.500 de elevi prezenți la proba obligatorie a profilului la simularea examenului de Bacalaureat

Inspectoratul Școlar Județean Buzău a anunțat că marți, 24 martie 2026, s-a desfășurat proba E.c) – proba obligatorie a profilului – în cadrul simulării examenului național de Bacalaureat.
Potrivit instituției, examenul a avut loc în „cele 9 centre de examen, unități de învățământ de nivel liceal din județul Buzău”, iar desfășurarea a fost una fără probleme. „Activitățile s-au desfășurat conform procedurilor stabilite de Ministerul Educației și Cercetării, în condiții bune, fără a fi semnalate incidente”, se arată în informarea oficială.
Din totalul de 3.149 de elevi așteptați, au fost prezenți 2.532, ceea ce înseamnă o rată de participare de 80,41%.
Lucrările candidaților sunt corectate în sistem digitalizat, după ce au fost scanate în centrele de examen. „Lucrările elevilor sunt scanate în unitățile de învățământ – centre de examen și încărcate în platforma informatică destinată evaluării digitalizate, urmând să fie evaluate de profesori evaluatori din întreaga țară”, precizează reprezentanții instituției.
Subiectele și baremele de corectare urmează să fie publicate în cursul zilei, la ora 15.00, pe platforma oficială dedicată examenului.
Simularea continuă miercuri, 25 martie, cu proba E.d) – proba la alegere a profilului și specializării. Rezultatele obținute nu vor fi făcute publice, acestea având un rol orientativ pentru elevi. „Simularea are rolul de a familiariza elevii cu condițiile de examen și de a oferi un reper în ceea ce privește nivelul de pregătire”, se mai arată în comunicat.
La final, instituția a transmis mulțumiri cadrelor didactice implicate: „Inspectoratul Școlar Județean Buzău mulțumește cadrelor didactice implicate în organizarea și desfășurarea acestei activități, pentru asigurarea condițiilor optime de desfășurare a simulării”.


