Ovidiu Ionescu, dublu campion național la Buzău!

Ovidiu Ionescu se simte, într-adevăr, ca acasă, în Sala Sporturilor din Buzău. Vicecampionul european en-titre n-a ratat ocazia de a-și mai trece în palmares alte două titluri de campion la Campionatele Naționale care au avut loc la sfârșitul săptămânii trecute. Ovidiu Ionescu, sportiv legi­timat și la SCM Gloria Buzău, și-a păstrat titlul național la simplu, după o victorie fără emoții în finală, asupra lui Rareș Șipoș și, alături de Cristian Chiriță s-a impus și în finala de dublu masculin, scor 3-0 în fața perechii Alin Spelbuș – Adrian Dodean.

De asemenea, alături de Daniela Dodean, Ovidiu Ionescu a cucerit medalia de argint la dublu mixt, cei doi fiind învinși în finală de perechea Adrian Dodean – Irina Ciobanu. La simplu feminin, victoria i-a aparținut Danielei Dodean Monteiro, podiumul fiind completat de Adina Diaconu și, respectiv, Irina Ciobanu și Andreea Dragoman.

La dublu feminin, perechea Eliza Samara – Daniela Dodean Monteiro a câștigat medaliile de aur, 3-1 în finală cu Tania Plăian – Andreea Clapă. Medaliile de bronz au revenit cuplurilor Irina Ciobanu –

Adina Diaconu, învinse cu 3-2 de perechea Samara – Dodean Monteiro, respectiv Andreea Zanfir – Mihaela Ilie, întrecute în semifinale cu 3-0 de Plăian/Clapă.