O formalitate! CSM Galați, pradă ușoară pentru Gloria

• Gloria Buzău – CSM Galați 29-20 (13-10)

Gloria s-a transformat subit într-o săptămână și nici vorbă de echipa care se chinuia cu nou-promovata Activ Ploiești pentru o remiză care a tulburat puțin atmosfera în Crâng! Ieri, tot în Sala Polivalentă din Capitală, în etapa a 9-a a Ligii Naționale, fetele lui Ovidiu Mihăilă au avut în față tot o nou-promovată, CSM Galați. Prima repriză a stat cumva sub semnul echilibrului. Galațiul a început cu două goluri consecutive, dar Gloria a replicat cu alte patru și a trecut în avantaj, îndreptând meciul pe cursul firesc. Gălățencele au încercat să rămână cât mai aproape de adversare, strategie care, parțial, le-a și reușit, intrând la pauză cu un handicap de numai trei goluri, 13-10 pentru fetele lui Ovidiu Mihăilă. Filmul s-a rupt după pauză, când Gloria a pus stăpânire complet pe joc, iar Galațiul s-a prăbușit sub loviturile repetate ale adversarelor. Buzoiencele au tot mărit diferența de pe tabelă, cu un maxim de 10 goluri în ultimele minute, o diferență ce nu s-a mai redus decât cu un gol la final: 29-20! O victorie obligatorie pentru Gloria, care se menține pe locul 5, dar o egalează la puncte pe Măgura Cisnădie. Urmează din nou o pauză în Liga Națională, care se va relua cu etapa a 10-a, joi, 18 ­fe­bruarie, când, la Sf. Gheorghe, Gloria o va înfrunta pe HC Zalău, partidă transmisă în direct la TVR 1.

Gloria: Iordache, Polocoșer – Rotaru – 5 goluri, Janjusevic (5), Petruș (4), A. Ilie (4), Condurache (3), Petrovic (3), Simion (2), Livrinikj (2), Subțirică (1), Munteanu, Cîrstea, Moldo­van, Stoleru, Moraru. Antrenor: Ovidiu Mihăilă