Nu scapă una de alta! Timișoara – HC Buzău, și în Cupa României

Partida, în manșă unică, de la 18.00, pe TVR 1

La zece zile distanță de la meciul din campionat, din etapa a 18-a, încheiat la egalitate, 27-27, HC Buzău se întoarce în Banat pentru un nou duel cu Poli Timi­șoara, de data aceasta în turul 1 al Cupei Româ­niei.

Este deja a treia întâlnire directă dintre cele două echipe în acest sezon, care a avut un prim episod în tur, în campionat, la Sala Sporturilor, partidă câști­­gată de buzoieni cu 34-30. În Cupă, coincidența a făcut ca Timișoara și Buzău să se întâlnească pentru al doilea an la rând. În ediția trecută, în sistem turneu, la București, dar în Turul 2 al competiției, bănățenii s-au impus cu 34-29, astfel că partida din această seară, din Sala ,,Constantin Jude” de pe Bega, poate fi socotită și ca o revanșă pentru ,,lupi”.

,,Sperăm ca băieții noștri să continue seria de victorii din campionat”, este mesajul postat pe pagina oficială de Facebook a clubului buzoian, aflat într-o spectaculoasă revenire de formă, amintita remiză de la Timișoara urmând unei victorii cu U Cluj și precendând succesele extrem de importante cu CSM București și CSU Suceava. Partida din aceas­tă seară, transmisă în direct pe postul național de televiziune, de la ora 18.00, se dispută într-o singură manșă, eliminatorie. Dacă la finalul timpului regulamentar scorul va fi egal, vor urma două reprize de prelungiri a câte 5 minute, iar dacă egalitatea va persista, departajarea se va face în urma executării aruncărilor de la 7 metri. Câștigătoarea va juca în optimile de finală, pe 10 martie, cu învingă­toarea partidei dintre CSU Oradea și Steaua Bucureș­ti, tot într-o manșă unică, pe terenul acesteia din urmă.