Nici n-au suflat! Gloria, carne de tun în Sala Polivalentă

CSM București – Gloria Buzău 33-20 (17-11)

Câtă diferență între ultima finală de Cupa României și partida de sâmbătă, care a încheiat etapa a 19-a din Liga Națională! Protagoniste, aceleași două echipe, CSM București și Gloria Buzău însă, dacă în vară, meciul a fost un adevărat spectacol, cu toate ingredientele necesare, acum, în Sala Polivalentă, duelul n-a avut istoric. Bucureștencele s-au distanțat decisiv încă din prima repriză și, la pauză, CSM București conducea deja cu 17-11, un avantaj consolidat de Cristina Neagu și Compania după pauză, pentru una dintre cele mai dure înfrângeri suferite de echipa buzoiană în actuala formulă: 20-33! Eșecul din Sala Polivalentă menține echipa buzoiană pe locul 6, în afara pozițiilor de cupă europeană. Următoarea partidă este chiar împotriva unei rivale directe: Măgura Cisnădie, echipă pe care fetele lui Adrian Chiruț o vor întâlni sâmbătă, de la ora 18.00, la Sala Sporturilor.

CSM BUCUREȘTI: Grubisic, Davidsen – Neagu – 9 goluri, Arntzen (4), Klikovac (3), Martin (3), Dembele (3), Omoregie (2), Dindiligan (2), Broch (2), Aune (2), Vâlcan (1), Fînaru (1), Ailincăi (1), Da Silva, Ramusovic. Antrenor: Adrian Vasile.

GLORIA: Nenezic, Mîrcă-Olariu – Harabagiu – 9 goluri, Petrovic (4), Moroianu (3), Subțirică (1), Simion (1), Munteanu (1), Zamfirescu (1), Czeczi, Condurache. Antrenor: Adrian Chiruț