Nebunie în toată regula: HC BUZĂU – STEAUA BUCUREŞTI 28-28 (13-17), în primul meci din turneul 2 de sală al Ligii Naţionale

Sentimente amestecate după un meci nebun, astăzi, la Sf. Gheorghe, între HC Buzău şi Steaua Bucureşti, primul al echipei buzoiene în al doilea turneu de sală al Ligii Naţionale, contând pentru etapa a 4-a. Buzoienii au început extrem de slab disputa, iar Steaua conducea cu 5-0 după 7 minute! Încet, încet, buzoienii şi-au revenit din pumni, dar tot nu era ce ar fi trebuit. Golurile lui Renaud David, Esteki, Milosevic jr., Bejinariu şi Dumitrana au ţinut Buzăul în joc, chiar dacă Steaua a păstrat constant un avans de 3-4 şi chiar 5 goluri. Militarii au intrat la pauză cu un avans destul de confortabil, 17-13. Pauza însă chiar a fost un sfetnic bun pentru echipa buzoiană! În doar doi marcatori, Renaud-David (5) şi Zamfir Dumitrana (3), HC Buzău s-a apropiat la doar două goluri în minutul 48, 21-23, apoi băieţii lui Pero Milosevic au prins aripi! Steaua era în genunchi, iar cu două minute înainte de final buzoienii aveau un avans de două goluri: 27-25! De la extaz la agonie, se ştie, nu este decât un singur pas! Steaua a întors incredibil şi cu 40 de secunde înainte de final era din nou în avantaj: 28-27! Dar Buzăul a mai avut de tras un ultim cartuş: Leo Renaud-David a transformat o aruncare de la 7 metri în ultima secundă şi s-a terminat egal, 28-28!

-marcatori: Leo Renaud David (10 goluri), Vuk Milosevic (6), Zamfir Dumitrana (6), Allahkaram Esteki (3), Andrei Bejinariu (2), Liviu Mironescu

*Într-un alt meci al primei zile în turneul 2 al Ligii Naţionale de la Sf. Gheorghe: Dinamo Bucureşti – Potaissa Turda 29-26

*CSM Botoşani şi CSM Bacău nu participă, din cauza cazurilor numeroase de infectări cu COVID-19, la turneul de la Sf. Gheorghe şi vor pierde toate cele 6 partide la „masa verde”, cu 0-10. Politehnica Timişoara şi Minaur Baia Mare sunt primele echipe care îşi adjudecă cele 3 puncte în aceste condiţii

*Luni, de la ora 13.45, în al doilea meci al turneului de la Sf. Gheorghe: HC Buzău – CSM Făgăraş