Nebunie de meci la Bacău! Metalul, 3×3

Aerostar Bacău – Metalul Buzău 2-3 (1-2)

Parcurs perfect pentru Metalul în startul noului campionat! Vineri seară, într-un meci din etapa a 3-a a seriei a 2-a, într-una din cele mai grele deplasări şi chiar pe terenul uneia dintre rivalele directe la un loc în play-off, echipa buzoiană s-a impus cu scorul de 3-2 (2-1) în faţa lui Aerostar Bacău.

Cristian Onţel a deschis scorul pentru buzoieni, încă din minutul 7, dar gazdele au egalat în minutul 34. Marius Tudorică i-a readus pe oaspeţi în avantaj, patru minute mai târziu, stabilind şi scorul pauzei, 2-1. Băcăuanii au egalat din nou în minutul 63, pentru ca Adrian Moldovan, la cea de-a treia reuşită la rând de la începutul campionatului, să înscrie în minutul 86 golul unei victorii uriaşe, extrem de importantă în economia luptei pentru play-off.

Tot vineri seară, într-un alt meci din seria a 2-a a Ligii a 3-a, la Rm. Sărat, în primul derby local al campionatului, CSM – Voinţa Limpeziş 1-0 (1-0), unicul gol fiind marcat de Ionuţ Roman în minutul 28.