N-aţi mai văzut aşa ceva! Gloria Buzău – SCM Craiova 25-24 (9-16)!

Dramatism total şi răsturnări de scor spectaculoase în penultima partidă a handbalistelor Gloriei în turneul 2 al Ligii Naţionale de la Sf. Gheorghe! Duminică seară, în epilogul etapei a 4-a, echipa buzoiană a întâlnit-o pe SCM Craiova, cel mai puternic adversar din acest al doilea turneu. Cu moralul la maxim după victoriile din primele două partide, cu Măgura Cisnădie şi CSU Cluj Napoca, buzoiencele au început tare meciul cu Craiova şi au avut iniţiativa şi avantaj constant pe tabelă în primul sfert de oră. Ceva greu de explicat s-a întâmplat însă în partea a doua a primei reprize, când Gloria a fost groggy, iar Craiova a marcat gol după gol pentru o diferenţă incredibilă la pauză: 16-9! Scenariul, favorabil de data aceasta buzoiencelor, s-a repetat în partea secundă, când Gloria a dat startul unei curse de urmărire spectaculoasă, a recuperat handicapul şi, având-o pe Ana Maria Iuganu în formă maximă – 12 reuşite în meci, ultima, de la 7 metri, în ultimul minut, şi cea a victoriei, s-a impus la limită, 25-24 şi a legat a treia victorie la Sf. Gheorghe! De menţionat şi intervenţia Alinei Iordache, care a parat o aruncare de la 7 metri a oltencelor la ultima fază a meciului, păstrând toate cele 3 puncte în dreptul Buzăului. Luni este din nou pauză, iar marţi, în ultimul meci, Gloria ar trebui să nu aibă nicio emoţie împotriva ultimei clasate, Crişul Chişineu-Criş.

-marcatoare Gloria Buzău: Iuganu – 12 goluri, Rotaru (3), Janjusevic (3), Stoleru (2), A. Ilie (2), Subţirică (1), Munteanu (1), Livrinikj (1), Shteriova (1)