Metalul, surpriza turului 3 al Cupei României!

Victorie cu 3-2 la penalty-uri în fața Gloriei

Metalul a furnizat, miercuri seară, pe terenul sintetic, marea surpriză a turului 3 al Cupei Ro­mâniei, reușind să elimine, după executarea loviturilor de departajare, lidera Ligii a 2-a, Gloria Buzău! La finalul timpului regulamentar, scorul a fost egal, 0-0, rezultat care s-a păstrat și după cele două reprize de prelungiri, pe care Gloria le-a terminat în inferioritate numerică, după eliminarea lui Konate (minutul 100), pentru cumul de „galbene”.

La penaltyuri, portarul Costel Toader a fost eroul Metalului, reușind să apere nu mai puțin de trei lovituri, cele executate de Pîrcălabu, Vîlsan și Perju, singurii care au reușind să-l învingă fiind Mihalache și Luptak. Pentru gazde, au înscris P. Benga, Grăjdan, Grăjdan și Bardaș, ratând doar căpitanul Ispir. Metalul își așteaptă acum adversara din turul 4, fază a competiției programată pe 12 septembrie.

Sâmbătă, la Ianca, în campionat

După meciul de Cupă de miercuri, Metalul revine în campionat unde sâmbătă seară, de la ora 18,00, în etapa a 2-a, va întâlni în deplasare nou promovata Victoria Ianca.

Ambele echipe au pornit cu dreptul în noua stagiune, buzoienii, cu o victorie la scor pe teren propriu, 5-0 cu Dacia Brăila, iar brăilenii, tot pe teren propriu, cu un succes cu 1-0 în fața lui CS Tunari.