Metalul începe cu o victorie la scor și este primul lider al seriei

Metalul Buzău – Dacia Unirea Brăila 5-0 (2-0)

Metalul a început noul campionat al Ligii a 3-a cu motoarele turate la maxim. În primul meci al stagiunii, sâmbătă seară, pe terenul sintetic, echipa buzoiană a dat piept cu fosta divizionară secundă Dacia Unirea Brăila, iar partida nu a avut istoric. După un start mai ezitant, fotbaliștii lui Vali Stan au avut nevoie doar de un gol pentru a se dezlănțui mai apoi.

Prima reușită i-a aparținut lui Ionuț Radu, din penalty, în minutul 31, iar până la pauză Metalul și-a dublat avantajul după reușita lui Alin Iacob, la care a contribuit și o deviere nefericită a unui fundaș brăilean. Actul secund a fost și mai clar la discreția echipei buzoiene, care a mai marcat de alte trei ori. Mai întâi, după doar două minute, printr-un nou penalty transformat de Ionuț Radu, 4-0 s-a făcut după execuția lui Alin Iacob (mi­nu­tul 57), pentru ca în ultimul minut de joc Cătălin Bardaș să închidă tabela cu o reușită care face din Metalul primul lider al seriei.

Sâmbăta viitoare, în prima deplasare din noul campionat, Metalul va merge la Ianca pentru a da replica nou promovatei locale, Viitorul.