Fără categorie

Metalul, egalată la ultima fază a meciului: METALUL BUZĂU – STEAUA BUCUREŞTI 2-2 (0-1)

Dezamăgire maximă în tabără Metalului, la finalul partidei cu Steaua Bucureşti, de sâmbătă după-amiază, de pe terenul sintetic, în ultima etapă a turului Ligii a 3-a. Echipa buzoiană s-a aflat la doar câteva secunde de o mare victorie, prima pe care lidera clasamentului şi marea favorită la promovare ar fi suferit-o în acest campionat! În faţa unei formaţii cu jucători cu experienţa primelor două eşaloane – Wallace, Călinţaru, Băjenaru, Enceanu, Elek, Chipirliu, Beţa, Mihăescu etc, Metalul a dictat ritmul în prima repriză, în care s-au remarcat intervenţiile tânărului Răzvan Popescu, în poartă şi ocaziile lui Pavel, Iacob şi Zamfirescu. Din păcate, la ultima fază, după un fault comis de Manea, Steaua a primit un penalty, transformat de Pacionel: 0-1!

Partea a doua a adus o versiune şi mai bună a Metalului! Andrei Pavel a egalat în minutul 64, dintr-o lovitură liberă executată jos, la colţ, în stânga lui Bălbărău şi tot golgeterul Metalului şi-a adus echipa în avantaj după penalty-ul transformat în minutul 79, acordat după henţul comis de Beţa. În final, frustrarea a luat locul unei imense satisfacţii, Răsdan egalând în minutul 90+5, practic la ultima fază a meciului!

Metalul: R. Popescu – G. Badea, Şt. Nedelcu, Mihăeş, Spătaru – Zamfirescu (90+4 R. Tănase), Piciu, Manea (90+2 S. Sava), An. Badea – A. Iacob, A. Pavel. Antrenor: Vali Stan

Marţi, într-o partidă restantă, Metalul o va întâlni în deplasare pe Dinamo 2 Bucureşti, iar sâmbăta viitoare, pe sintetic, în ultimul meci din acest an, contând pentru prima etapă din retur, va primi vizita Concordiei Chiajna 2.