Metalul, casant. Buzoienii au mâine ocazia marii revanșe

Statisticile acumulate în sezonul regular și chiar în play-off s-au dovedit a fi lipsite de relevanță, la meciul de sâmbătă, dintre Focșani și Metalul. Gazdele au fost parcă avantajate de căldură iar buzoienii, cu 30 de minute jucate în plus în prima manșă, au părut epuizați fizic și lipsiți de inspirație.

S-a trecut repede peste obișnuitele minute de tatonare, întrucât gazdele au deschis scorul devreme, prin Enache. Era minutul 7, iar reușita focșănenilor modificase din start scriptul meciului. Gazdele, în avantaj pe tabelă, s-au concentrat mai mult pe conservarea rezultatului, au avut oportunitatea de a juca „ce le-a convenit”, fragmentând cât mai mult construcția buzoiană și încercând contraatacuri tăioase duse mai ales în flancuri. Metalul n-a avut soluții, construcția a fost destul de lentă iar băieții în albastru au părut, de multe ori, neinspirați.

În a doua repriză, CSM s-a așezat pe două rânduri, cedând posesia. Buzoienii s-au mutat, în multe momente, cu 7-8 jucători în jumătatea adversă însă dominarea a fost sterilă, fără cine știe ce ocazii de gol. Iar ocazii au avut gazdele: cu douăzeci de minute înainte de final, Gorovei a punctat pentru golul doi al Focșaniului, cu un șut plasat de la șaisprezece metri care l-a prins pe Dinu pe picior greșit. Câteva minute mai târziu, Metalul a trecut pe lângă dezastru. Tchassem, găsit cumva de balon la 7 metri, a tras pe lângă dintr-o poziție ideală. La 3-0, conturile ar fi fost ca și încheiate.

Din fericire, buzoienii, trecuți cu bine peste momentul de cumpănă, au redus din diferență, mărindu-și considerabil șansele de calificare. Chika, trimis inspirat în teren prin minutul 85, a trimis în plasă deși era marcat de doi apărători, la capătul unei faze prelungite de atac, încheiate de o centrare în careul focșănean. Nicsuly n-a reușit să rețină, a respins greșit iar nigerianul, oportunist, s-a folosit de gabarit și de forță, trimițând cu capul în plasă.

S-a terminat 2 la 1 pentru Focșani, rezultat care o menține pe Metalul în cărți. Miercuri, oaspeții vor avea dreptul la o singură greșeală în contextul în care terenul propriu va constitui un avantaj important, întrucât buzoienii, cu publicul în spate, nu prea pierd acasă. Din păcate, golul în deplasare nu mai contează de multișor în economia unei dispute tur-retur.

• Metalul Buzău: Iulian Dinu – Bogdan Panaite, Karime Makongo, Răzvan Radu, Eduard Rusu, Valentin Robu, Paulian Banu, Marius Tudorică (cpt), Ștefan Moraru, Ionuț Pelivan, Adi Moldovan.
  • Rezerve: C. Toader, M. Manea, A.Manea, Daniel Corniciuc, D. Mihai, Ștefan Păun, Florin Opaiț, Odoh Chika, Ionuț Spătaru.
  • Antrenor secund: Mircea Ștefan.

Încă un atu pentru alb-albaștri. Vali Stan va reveni pe bancă, după ce a ispășit cele două etape de suspendare dictate după meciul tur cu Bacăul. Meciul retur este programat mâine, de la 17.30, cu o jumătate de oră mai devreme decât partida tur, în caz că va fi rost de prelungiri și lovituri de departajare.