Metalul a ratat din nou victoria în ultimele secunde: 2-2 în restanța cu Dinamo 2!

Cât ghinion să ai? Pentru al doilea meci la rând, Metalul a scăpat printre degete victoria chiar la ultima fază a jocului! După frustrarea trăită sâmbătă, când a fost egalată de Steaua în minutul 90+5, echipa buzoiană a avut parte din nou de același scenariu și în restanța de ieri, din Ștefan cel Mare, cu Dinamo 2 București. Meta­lul a început perfect partida și, în minutul, 8 Alin Iacob a deschis scorul. O lovitură pe care gazdele au acuzat-o din plin, buzoienii instalându-se la conducerea jocului. Eșanu a intervenit salvator la ,,capul” lui Iacob (35), dar și Răzvan Popescu a parat șutul lui Borcea în ultimul minut al primei reprize.

Emil Ursu a făcut nu mai puțin de trei schimbări la pauză, dar tot Metalul a avut inițiativa, cu două ocazii mari în startul părții secunde.

Din păcate, a fost de ajuns o singură scăpare în defensivă, iar Bejan a egalat cu o reluare simplă din apropiere (65). Oaspeții au reluat imediat atacurile, Pavel a executat în forță o lovitură liberă respinsă în corner de Mitrovici (69), apoi Andrei Badea l-a ,,executat” simplu pe portarul dinamovist cu un șut din interiorul careului (70).

Dinamo 2 a replicat prin șutul lui Borcea, scos excelent de sub transversală de Popescu (76). În al treilea și ultimul minut al prelungirilor, Bejan a fost trântit în careu, iar Auraș Mihaiu a transformat penaltyul care a adus o echipei sale o remiză nesperată și a scos ­Me­talului alte două puncte din buzunar, după cele cu Steaua!

Sâmbătă, de la ora 14.00, în ultimul meci din acest an, contând pentru prima etapă din retur, Metalul o va întâlni pe terenul sintetic pe Concordia Chiajna 2.

DINAMO 2 BUCUREȘTI – METALUL BUZĂU 2-2 (0-1)

Dinamo 2: Eșanu (46 Mitrovic) – Oltay, Țone (77 Țapurin), Bejan, Amzar, Crețu (46 Bordușanu), Diniță (70 Stelea), Lazăr, Borcea, Mihaiu, Spînu (46 Iglesias). Antrenor: Emil Ursu

Metalul: R. Popescu – Spătaru, Mihăeș, Șt. Nedelcu, D. Mihai – Zamfirescu, Manea (56 An. Badea), Piciu, Bardaș – A. Iacob (85 Ceaușu), A. Pavel. Antrenor: Vali Stan

• Au marcat: Bejan 65; Mihaiu 90+3 (pen) – A. Iacob 8; An. Badea 70
  • Arbitru: Florin Sava (Vânători)